Kanser nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kanser nedir?
Kanser nedir?

İnsan bedeni hücreler ile oluşur. Hücre en bilinen tanımıyla vücudun yapı birimidir. Hücrelerde oluşan bir bozukluk ya da fazlalık tüm bedeni etkiler.

Kanser ise hücre bozulmasıdır. Hücreler bölünerek çoğalan birimdir. Bölünerek hem daimiyeti hem de bozuk ya da eksik yapıların onarılmalarını sağlarlar. Nitekim hücre bölünmesinin de bir sınırı vardır ki bu sınır kaybedilirse hücreler haddinden fazla çoğalırlar. İyi huylu hücreler toplu halde sınır ihlali yapmadan durur. Eğer hücre kas veya vücuttaki başka dokuları geçerek dağılmaya başlarsa kötü huylu olur. İşte bu çoğalma kanseri oluşturur. Kanser yayılması da bu hücrelerin çoğalarak diğer hücreleri de etkilemesidir; yani bir nevi hastalıklı bir hücrenin sağlıklı hücreleri hasta edip kendine benzetmesidir.

İnsan vücudundaki kötü hücrelerin ortaya çıkmasında bir takım nedenler vardır.

İnsan vücudundaki hücreler sürekli maruz kaldıkları dış etkenlerden (sigara, radyasyon, kimyasal vb.) dolayı mutasyona uğrarlar yani bozulurlar. Bu bozulmalar dış etkenli olacağı gibi genetik de olabilmektedir. Sağlık bir insan vücudundaki bu bozulan/bozuk hücreler organizmanın dengesini bozmamak için sürekli olarak yenilir. Ancak hücrelerin yenilenme ya da çoğalma fonksiyonlarında bir bozulma olursa sağlıklı hücreler yerine mutasyona uğramış hücreler çoğalır. Bu çoğalma kanserin vücuda yayılması olarak da belirtilebilir.
Özellikle yaşam şartlarının değişimi, hava kirliliği, güneş ışınlarının zararlı etkileri ve diğer sanayi getirileri insanların normal yaşam süreçlerini etkilemektedir ki kanser de bu etkilenmenin bir sonucudur.

Kötü huylu hücreler eğer vücutta yayılmışsa yapılan tedavi sadece hastanın yaşam kalitesini ve yaşama süresini uzatır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kanser nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır