Kan vermenin faydaları nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kan vermenin faydaları nelerdir?
Kan vermenin faydaları nelerdir?

Kan vermek, günümüzde hiç görmediğimiz, bilmediğimiz ama acil kan ihtiyacı olan hastalara yaptığımız en büyük insani yardımdır. Mesele, hem dini hem insani açıdan ele alındığında, bu duyguya paha biçebilecek ne bir kurum ne de bir ücret vardır.

Bilindiği üzere kan verme işlemi ülkemizde Kızılay vasıtasyıla yapılmakta ve yine bu kurum tarafından kan bankalarına gönderilerek acil hastaların ihtiyaç durumlarında, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Kan verme işlemi birçok kızılay merkezinde yapılabildiği gibi genellikle şehirlerimizde bulunan kan verme çadırları ve mobil kan verme araçları vasıtasyıla da gerçekleştirilebilmektedir.

Televizyon ve radyolarda sıklıkla görmeye ve duymaya alıştığımız kan verme kampanyaları ve teşviklerinin insan hayatı için ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu ancak ihtiyaç anında anlayabiliriz. Düşünsenize, kendimizin veya bir yakınımızın acil kan ihtiyacı durumunda bu ihtiyacına ulaşamaması nelere mal olabilir…

Tüm bunların dışında kan vermenin insan vücudu üzerinde de pozitif etkileri vardır. Kan vermenin faydaları şunlardır:

– Kan vermek bağışçının kemik iliğinin yağlanmasını önlemekte ve kan yapımını canlı tutmaktadır,
– Kan verme işlemi sonrasında vücut, eksilen kanın yerine yenisini takviye etmek için kemik iliğini harekete geçirmekte ve yeni kan hücrelerinin üretimini sağlayarak genç hücreleri kan dolaşımına dahil etmektedir. Bu durum bağışçının daha dinç ve dinamik olmasına doğrudan etki eder.
– Kan verme sonrasında kandaki yüksek yağ oranı düşer.
– Kan veren bağışçının kalp krizi ihtimali %90 azalır.
– Kan verme sonrası bağışçıda baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi şikayetlerin ortadan kalkmasında etkili olur.
– Bağışçı her kan verdiğinde AIDS, Hepatit B, Hepatit C vs. Için yapılan kan taraması testinden ücretsiz olarak faydalanmış olur.

Ayrıca Kızılay tarafından sürekli kan bağışı yapan bağışçılara ödüllendirme sistemi oluşturularak bir nevi küçük bir teşvik sistemi uygulanmaktadır.

– 10 bağışta Bronz Madalya
– 25 bağışta Gümüş Madalya
– 35 bağışta Altın Madalya
– 40 bağışta Plaket

Unutmayın, kan bağışlamak onurlu bir davranıştır. Bir insan hayatını kurtarmak için elinizden bir şeyler gelsin istiyorsanız, bir kızılay merkezine uğrayıp 30 dakikanızı ayırarak bu duyguyu tadın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kan vermenin faydaları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır