Kan vermek faydalı mıdır?

Ana Sayfa » Sağlık » Kan vermek faydalı mıdır?
Kan vermek faydalı mıdır?

Hiç durmadan vücudumuzda dolaşan kanımız tıpkı bir otomobil veya makina moturunun yağı gibidir. Yağ, nasıl parçaların sorunsuzca çalışmasını sağlıyorsa, kanımızda vücut organlarımızın düzgün bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır. Örneğin; otomobilimizdeki yağ her geçen gün kalitesini biraz daha kaybeder. Bu yüzden belirli aralıklarla yağı değiştiririz. Tıpkı kanımız da motor içindeki yağ gibi zamanla özelliğini kaybeder ve yenilenmesi gerekir. Kan vererek vücudun çeşitli bölgelerinde biriken toksinlerden ve kirli kandan kurtulabiliriz.

Gün içindeki stresli olaylar, yanlış ve düzensiz beslenme ve daha sayılabilecek birçok faktörle kanımız sürekli kirlenir. Belirli aralıklarla kan vererek ruhsal ve bedensel rahatlığa kavuşabiliriz. Bu konuda Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

“Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır.”

“Üç şeyde şifa vardır. Bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve kızgın bir aletle dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.”

“Her kim ayın 15, 17, 19 ve 21. günlerinde kan aldırırsa, kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıktan şifa bulur.”

Kızılay kan merkezlerinde güvenle kan verebilirsiniz. Düzenli olarak kan vermenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kanser riskini azaltır.
 • Psikolojik rahatlık sağlar. İnsan kendini daha huzlurlu hisseder.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır.
 • Kanda taşınan oksijen miktarı artar.
 • Kan hücreleri yenilenir.
 • Kirli kan ve birikmiş toksinler atılır.
 • Kandaki yağ oranı büyük ölçüde azalır.
 • Kan veren kişide baş ağrısı, yüksek tansiyon, stres ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara daha az rastlanır.

Kan vermek faydalı mıdır? Faydaları nelerdir?

Sık sık kan verme anonsları ve kampanyaları duyarız. Peki, kan vermek kişiye faydalı mıdır? Kan vermenim yararları ve zararları nelerdir hemen inceleme yapalım ve sizler ile ayrıntılarını paylaşalım Hatta bunun ötesinde kimler kan verebilir ve kan verirken nelere dikkat etmelisiniz gibi ayrıntıları da paylaşıyor olacağız

Kan vücudumuzun olmazsa olmasıdır ve organların düzgünce çalışması için gereklidir. Aslında vücudumuzda ki kanı bir araba motorunun yağına benzetebiliriz. Yağı koyduktan bir süre sonra yağı değiştirmemiz gerekir ki çok daha sağlam bir şekilde ve zarar görmeden motor çalışmaya devam etsin. İşte kanımızda kendiliğinden hem yenilenen hem de sizin kan vermeniz ile bu akışlı hızlandırdınız bir sistemdir

Özellikle kan vermenin faydalarından biri toksinlerden ve kirli kandan kurtulmak olacaktır.  Bu konuda bilimsel çalışmaların sonuçları olduğu gibi, dinimizde de oldukça fazla sayıda hadis-i şerif bulunmaktadır.

Kan verilirken nelere dikkat edilmelidir?

 • Kan verirken mutlaka bu konuda uzman olan bir klinikte ya da Kızılay birimlerinde yapılmalıdır
 • Kan verdikten hemen sonra ayağa kalkmaya ve biraz dinlenmeye dikkat ediniz.
 • An verdikten sonra bir meyve suyu içmeye ve bir iki parça bir şeye yemeğe dikkat ediniz
 • Kan vermeden önce kan değerlerinizi ölçtürünüz. Kansızlık problemi olan ve çok zyaıf kişilerden kan alınması uygun olmaz

Kan aldırmanın faydaları

 • Kan aldırmanın faydaları arasında kişi kendini daha mutlu hisseder. Özellikle kanını Kızılay kurumuna bağışlıyorsa bu duygusal anlamda da bir zenginlik katıyor olacaktır.
 • Kan hücreleri yenilenmiş olur
 • Kalp ve damar hastalıklarına daha az yakalanılmış olunur
 • Kanser riski daha da azaltılır
 • Kirli kan ve toksinler vücuttan uzaklaştırılır
 • Kanda oluşan oksijen miktarı artar
 • Düzenli olarak kan verenlerde baş ağrıları, yüksek tansiyon ve yorgunluk gibi faktörlerin daha az olduğu sağlanmıştır

Kimler Kan Verebilir?

Ağırlığı 50 kilodan fazla olan 18 le 65 yaş aralığında bulunan, herhangi önemli bir sağlık sorunu olmayan, kan vermek için gelindiğinde muayene esnasında sağlıklı olduğu görülen ve kan ölçümü normal olan herkes kan verebilmektedir. Peki, kan verirken hangi kriterlere bakılır?

Kan bağışı yaparken tercihen uykusuz olunmaması ve kanın aç karnına verilmemesi gerekmektedir.

Testlerde hepatit B ve C virüslerini taşıdığı belirlenen kişiler hayat boyu kan veremezler.

Vücudunun herhangi bir yerinde dövme olan ya da herhangi bir yerini deldiren, organ nakli yapılan kişiler bir sene boyunca kan veremezler.

Sarılık geçiren veya sarılığı olan bir kişi ile cinsel temasta bulunalar kan veremez.

AIDS testi pozitif çıkanlar hayatı boyunca kan veremezler.

Sıtma hastası olmasa bile bu hastalığın olduğu bölgelerde kalanlardan 6 ay ve daha fazla ikamet edenler 2 yıl, 6 aydan az ikamet edenler de bir sene kan bağışı yapamaz.

Tegison, Soriatane, Akutan , Proscar,  Propecia  tarzı ilaçları kullanan kişiler kan bağışında bulunamazlar.

Beyin ameliyatı geçiren kişiler kan verememektedir.

Yapılan aşılardan bazıları bir seneye kadar kan vermeyi engellemektedir.

Nezle tarzı soğuk algınlıklarında bu hastalığın iyileştiği ilk üç gün kan verilememektedir.

Kalp krizi geçiren bir kişi kan bağışı yapamaz; yine kanser, akciğer ve karaciğer hastalardan da kendi yaşam güvenliği açısında kan alınmamaktadır.

Ameliyat olan kişiler bir yıl süreyle kan verememektedir. Eğer ameliyatta kan nakli gerçekleşmemmişse 6 hafta sonra kan bağışı yapılabilmektedir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Kan vermek faydalı mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Çağla deniz17 Ocak 2011

Öyle bir duruma geldikki artık insanlar kan vermeye korkar oldu. Neden mi? Çünkü kan alan görevliler daha önce kullanılmış iğneleri ve araçları farklı bir kişide kullanıyor. Sağdan soldan hastalık bulaşıyor. Hatta ölümler bile olabiliyor. Nitekim örnekleri de var. Hal böyle olunca kan vereyim, iyilikte bulunayım diyenler hayatlarından olabiliyorlar. Kan vereceklere önerim; düzgün kurumları ve kişileri seçin. Önünüze gelenlere kan vermeyin.

Sedat09 Şubat 2011

Bazen kanımız hayat kurtarabiliyor. Bu açıdan da faydalı. Ayrıca belirli sayıda kan verene devlet gümüş, altın madalya mı ne veriyormuş öyle duymuştum. 😀

ersin06 Şubat 2013

samimi söylüyorum en az 25 defa kan verdim,eywallah diyen bile olmadı 😀

ersin06 Şubat 2013

ya bide kızılay bu işi ticarete dökmüş ihtiyaç sahibine parayla satıyo

zeynep21 Nisan 2013

bir kişide olumlu bir şey neden yazmaz?
kan verirken bağışta bulunuyoruz karşılığında bir şey beklemiyoruz ben şahsen teşekkürde beklemiyorum insanlık görevimi elimden geldiğince yapıyorum herkes böyle düşünsün neden herkes size minnet duysun ki? altı üstü 475ml bir kanı 15 dakikada veriyorsunuz ve bu sizden bir şey almıyor hatta size olumlu tarafları var.

Abdullah nur20 Ocak 2017

Mülahazanıza Maşaallah

idris,ankaralı27 Eylül 2013

ben 3-4 ay aralıklarla kan veriyorum.beni rahatlatiyor,dinçleşiyorum,tahlil ile kandaki rahatsızlıklar çıkıyor.faydam oluyorsa ne mutlu.kan parayla satması kan bankasıda,maliyetleri vardır.o yüzdendir diye düşünüyorum.kan lazım oldugunda,kim parayı düşünür.istegin kan bulamazsan,hastan hastanede kan beklerken,paranın ne önemi var.olumlu düşünelim,saygılar

enes01 Ekim 2013

kızılaya gönüllü kan veriyorsun,kızılayda milletin kanını
parayla satıyor ihtiyacı olana.

suat17 Ekim 2013

ben geçen sene ameliyat oldum.doktorum kan bulmam gerektiği söyledi. kızılayı aradım.ellerinde kan olmadığı söylendi.birde kanı 400tl ye satıyorlarmış.millet kanı bedavaya veriyor.ihtiyaç oldumu paran varsa alıyorsun yoksa benim gibi arar durusun.eğer kan verecekseniz devlet hastanelerine veya tıp fakültesine bağışta bulunun.hiç yoktan ihtiyaç sahibine faydası olur.ben şahsen kesinlikle kızılaya kan vermem.sizde vermeyin.

Oguz10 Kasım 2013

suat sana katılıyorum Kızılaya kan vermem tıp fakültesine yada devlet hastanelerine verilmeli

nigar18 Nisan 2014

Zeynep sana katılıyorum kardeşim verdiğimiz kan karşılıksız olmalı Allah rızası için olmalı ne kaybediyoruz ki üstelik vücut kendini yeniliyor

mustafa08 Eylül 2016

benim eşim kanser hastasıydı bu hastalıkta kanın kiymetini anladım ve kan aramanın zorlugunu anladım eşimi kaybettim bir bucuk yıldan beri kızılaya kan veriyorum inanın verdikten sonra huzur duyuyorum altmış beş yaşına kadar devam

Yıldız03 Temmuz 2017

Ben Almanyada yaşıyorum.Yılda iki kere kan veriyorum.İkincisinden itibaren ücretsiz yemek-içecek bol bol şişe suyu veriyorlar..İikinci kan verişten sonra otomatdan para çekebileceğin bir kart veriyorlar…Hemen salmıyorlar uzanacağın bir yatak ve üstüne battaniye örtüp su veriyorlar 15 dakika dinlendikten sonra iyi olduğunu bildirdikten sonra çıkıp gidebiliyorsun..İğneler gözünüzün önünde açılıyor kolunuza takılıyor.Ben aldığım parayı gidip bir kitap alıyorum yakın bir arkadaşıma”Al oku bak bu benim kan param ile alındı.okuyup atma bir başka okuyacak kişiyi seç ver istersen”diyorum.Önce parayı almak istemedim utandım çünkü para için vermiyordum kanımı ama sonra zaten bu ayrılmış para sürekli kan verenlere…Bu parayı alıp kitap alıyorum hediye ediyorum bir arkadaşıma-insanıma böylece manevi olarakda rahatlıyorum.Selam ve sevgilerle..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır