Kalp krizi nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kalp krizi nedir?
Kalp krizi nedir?

Kalp krizi, günümüzün en büyük sağlık problemlerinden bir tanesidir. Öyle ki, yaşlı genç demeden pek çok insan kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Üstelik çoğu insan kalp krizi riski altındadır. Peki hiç merak ettiniz mi, kalp krizi nedir, bu krize ne sebep olur?

Kalp, kanı tüm vücuda gönderen güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi ve kan alması gerekir. Kalbin kendini besleyen damarlarına koroner arter adı verilir. Kan, akışı sırasında bu arterlerden birini tıkadığında kalp krizi meydana gelir. Arter duvarları, aterom adı verilen yağ, kolesterol ve proteinden yapılmış yağlı lapamsı bir madde ile tıkandığından kan akışı sınırlanır veya tamamen durur. Kan akışı tamamiyle durduğunda, kalp kan desteğinden yoksun kalır. Bu da kendini ani ve şiddetli bir ağrı ile gösterir. Hasar gören kalp artık görevini yerine getiremez ve bazı vakalarda yetmezlik göstererek ölümle sonuçlanır.

Sigara, stres, yüksek tansiyon, kan içeriğindeki aşırı yağ ve kan pulcuklarının yapışkanlığının artması kalp krizini hızlandıran riskler arasında gösterilebilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kalp krizi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Mahmut03 Mayıs 2011

Allah kimselere vermesin gençlerde artık hep kalp krizi görülüyor.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır