Kalp Krizi Nedir ve Belirtileri

Ana Sayfa » Sağlık » Kalp Krizi Nedir ve Belirtileri
Kalp Krizi Nedir ve Belirtileri

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlarda bulunan kan akışının çeşitli nedenlerle aniden azalmasına ya da kesilmesine bağlı olarak oluşan bir rahatsızlıktır. Bu tıkanma çoğunlukla pıhtı oluşumu ile gerçekleşir. Bunun dışında kalp damarlarında gelişen plakların damarı tıkaması da kalp krizinin bir başka sebebidir. En sık görülen belirtisi şiddetli göğüs ağrısıdır. Bu ağrı göğsün ortasında baskı halinde görülmenin yanı sıra sırtta, omuzda, boyunda ve karında da hissedilir. Bazı durumlarda ağrı göğüsten bu bölgelere doğru yayılır. Hastalık başta diyabet hastalarında görülür. Bunun dışında nörolojik hastalıklar çeken kişilerde görülür. Göğüs ağrısının dışında hastalarda, nefes darlığı, şiddetli çarpıntı, sıkıntı, soğuk soğuk terleme, bulantı, kusma sersemlik ve bayılma gibi belirtiler görülür.

Göğüste oluşan ağrı yanma ve baskı şeklinde oluşur ve göğsün ortasında hissedilir. Bu belirtiler kalp spazmı ile hemen hemen benzer belirtiler gösterir. Kalp krizinin sonucunda hastanın kabinin durması büyük olasılıktır. Belirtilerin görülmesi durumunda bilgi sahibi biri varsa hastaya müdahale edebilir. Eğer yoksa acil şekilde ambulans çağırılmalıdır. Hasta krize arabada yakalandıysa, arabanın içinde müdahale edilemeyeceği için hastanın dışarı çıkarılması daha mantıklı olur. Ancak hastaya ambulansta müdahale edilmesi daha mümkün olacaktır. Eğer kişi dil altı hapı kullanıyorsa, kriz sırasında hapını alması krizin şiddetini azaltıp ölüm tehlikesini hafifletecektir. Hemen ardından hasta kurtarıldıktan sonra hastaneye yetiştirilmesi ve acil bakıma alınması gerekmektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kalp Krizi Nedir ve Belirtileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Gökhan Demirci23 Ocak 2016

Kısa, öz ve etkili biçimde aktarmışsınız. Teşekkürler. Bir çok kaynakta kalp krizinin ön belirtileri görüldüğü vakit, kuvvetlice öksürmenin veya 300 mg civarında aspirin çiğnemenin kan basıncına etkisi sayesinde hayat kurtardığı belirtiliyor. Sağlıklı günler.

volkan23 Ocak 2016

Çok bilgi verici bir paylaşım olmuş. Gerçekten gerekli şeyleri öğrendiğime inanıyorum. Kalp krizinin nasıl oluştuğu ve ne gibi sorunlar oluşturduğunu öğrendim. Artık çevremde veya benimde yaşayabileceğim bir hastalık alarmı olan kalp krizi hakkında bu bilgiler sayesinde daha dikkatli olacağım. Bilgiler gerçekten çok önemli ve yararlıydı. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

slmz23 Ocak 2016

Çağımızın rahatsızlıklarından olan kalp krizi maalesef ölüm oranının çok yüksek olduğu bir hastalıktır. Belirtileri çok açık olmasına rağmen, bir çok hastalığın belirtisine benzemesinden önemsenmemektedir. Kalp krizinden sakınmak ve kalp sağlığınızı korumak için dengeli beslenip, spor yapmayı yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır