Kahve yağ yakar mı?

Ana Sayfa » Sağlık » Kahve yağ yakar mı?
Kahve yağ yakar mı?

Son zamanlarda kahve hakkında birçok şey duyuyoruz. Artık bize düşman mı dost mu konusunda emin olamıyoruz. Ama kuşkusuz kafein in bize büyük faydaları vardır.

–          Kahve bizi yatıştırır, bizi sakinleştiren adenisn adında bir hormonu serbest bırakmamızı sağlar, böylece bize canlılık ta katar.

–          Adrenalin üretmemize de sebep olur ani canlılık ve hareketlenme sağlar fakat sonrasında bitkinliğe sebep olur.

elbette bize birçok yararı var peki bize kilo vermemize, yağlarımızı yakmamıza yardımcı olur mu?

Elbette olur günde 2 fincan içilen kahve özellikle göbek bölgemizdeki yağların yakılmasına çok faydalıdır. Ama kendimizi kaptırıp çok fazla tüketim yapmamalıyız çünkü fazla kahve tüketiminin selülitleri arttırdığı yadsınamaz bir gerçek.

Kahve metabolizmayı hızlandırır bu nedenle yağ yakma oranını arttırır, özellikle egzersiz programınız varsa ve egzersizden hemen önce bir fincan kahve içerseniz yağ yakma hızınız kesinlikle artacaktır. Kahveyi egzersizden önce içmek metabolizmamıza bir ivme kazandırır. Ayrıca bol su tüketmemize de yardımcı olarak bir fayda daha sağlar.

Kahvenin kesinlikle aşırı tok karnına ya da aç karnına içilmemesi gerekir. Sabah kahvaltısından 1 saat sonra içip egzersizinizi yaparsanız çok faydalı olacağını göreceksiniz. Aç karnına kahve içip birde hemen ardından spor yapmaya çalışırsanız tansiyonunuzun ani bir şekilde düşmesinden ya da düşük şekerden bayılma riskiniz artar.

Kahveyi şekersiz tüketmek çok daha faydalı ve sağlıklıdır, spordan önce içeceğiniz kahvenizi de mutlaka şekersiz tercih etmenizi öneririz.

Asla kahvenin yararı var diye öğünlerde veya canınız sıkıldıkça içmeyin çünkü sizi bağımlı yapabilir ve fazla içmeye alışırsanız sağlığınızda bozulmaya başlar. Dediğimiz gibi günde 2 fincan kahve ve sonrası egzersiz size çok faydalı olacaktır fazla içerseniz kan şekeri düşüklüğü, stres, çarpıntı, baş ağrısı gibi problemleriniz ortaya çıkar ve uyku problemi yaşarsınız.

Kahve tüketimi sayesinde açlık hissinizde bastırılmış olur. Kahve ile birlikte vücuda alınan kafein 6 saat boyunca vücudumuzdan çıkmaz. Bu yüzden akşam içilmemesi gerekir yoksa uyku problemi ortaya çıkar, tavsiye ettiğimiz gibi sabah egzersizden önce içmek en sağlıklısıdır.

Migren, ülser, şeker, tansiyon rahatsızlığı olanlar kahvenin dozunu kaçırmamalı ve bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

Ayrıca yeşil kahve de kilo verdirmek için çok etkilidir. Yeşil kahve kahvenin kavrulmamış halidir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Kahve yağ yakar mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır