Kabızlık nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kabızlık nedir?
Kabızlık nedir?

Kabızlık, bağırsakların yavaş çalışması sonucu dışkılamanın uzun sürede olması ve dışkılama sırasında güçlük çekilmesidir. Tıbbi olarak üç günden uzun süre bağırsak hareketi olmuyorsa ve dışkı sert, kuru ve çıkması zor ise kabız kabul edilirsiniz.

Kabızlık, bağırsaklarda su bulunmadığında ve bağırsaklar yavaş çalıştığı zaman dışkının sertleşmesiyle oluşur. Besinler ve atıklar bağırsaklardan geçerken, vücut kan basıncını doğru düzeyde tutmak için suyu emer. Diğer bir neden olan lif yokluğu, kabızlığın en sık nedeni olduğu için her gün yüksek lifli besinler yememiz gerekir. Eğer çok kahve içip su içmiyorsak, çikolata yeyip egzersiz yapmıyorsak tehlike altında olduğumuzu da unutmammız gerekir.

Bağırsakları boşaltmak için sürekli ıkınmak, rektal bölgedeki şişmiş toplardamarlar olan basurun oluşmasına neden olur. Bu bölgedeki deri ince olduğu damarlar çatlayarak kanamalara neden olabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kabızlık nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ferhat29 Eylül 2010

Görüldüğünden daha ciddi bir hastalığa dönüşebiliyor demekki.Öğrendiğimiz iyi oldu teşekkürler

Dr. Hakan Yakın29 Eylül 2010

Ayrıca;
Yeterince sulu şeyler yememe, sinir bozulukları, hormon dengesizliği, basur ve fıtık boğulması kabızlığı doğuran en büyük faktörler arasındadır. Sürekli kabızlık sıkıntısı çeken kişiler için bitkisel tedaviler, akupunktur, lifli gıdalar, kabızlık diyetleri gibi tedavi yöntemleri vardır ama kabızlığınızın derecesine göre bu yöntemlerden birisini tercih etmek en doğru olanıdır.

ertince30 Eylül 2010

Sanırım kadınlarda çok görülüyor bu kabızlık.Bilgilendirme için teşekkürler.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır