İlaçları neden aç ya da tok karna içeriz?

Ana Sayfa » Sağlık » İlaçları neden aç ya da tok karna içeriz?
İlaçları neden aç ya da tok karna içeriz?

İlaç içerken mutlaka suyla birlikte içmeliyiz. Ayrıca şurup içtikten sonrada ardından mutlaka bir bardak su içmeliyiz. Çünkü su, ilacın veya şurubun daha hızlı çözünerek kana karışmasını sağlar. Aksi halde susuz içilen ilaçlar, uzmanlara göre ileriki dönemlerde bir takım hastalıkları beraberinde getirmektedir.

Antibiyotik türü ilaçlar aç ve tok karna alınabilmektedir. Aç karna alınan antibiyotikler mide rahatsızlığı olan kişilerde mide ağrıları meydana getirir. Bu sebepten dolayı bazı antibiyotiklerin tok karna alınması doktorlarca tavsiye edilir. Aslında aç karna alınan antibiyotik ilaçlar daha kısa sürede etkisini gösterir. Antibiyotiklerin istenilen etkiyi göstermesi ise bu ilaçları belirli saat aralıklarında alınmasıyle sağlanabilir. Örneğin günde 2 adet alınması gereken antibiyotik ilaç, her 12 saatte bir alınmalıdır. Günde 4 defa alınması gereken antibiyotik ilaç, her 6 saatte bir alınmalıdır.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi ilaçlar genellikle tok karna alınır. Bu tür ilaçlar mide de tahriş edici bir etkiye sahip olduğundan dolayı tok karna alınması midedeki tarhişi minimum seviyeye indirir.

İlaçları içerken kırmadan bütün bir şekilde içmek, sağlık ve etki açısından faydalıdır. Kırılan ilaç sağlımıza zarar verebileceği gibi ilacın içindeki etken maddesi de etkisini yitirir. Ayrıca bazı ilaçları bozulmaması için buzdolabı veya serin bir yerde muhafaza etmek gerekir.

İlaçlar neden tok karnına ya da aç karnına içilir

İlaçların etkisi olmasında birçok farklı etkenler rol alır ki bunlardan en önemlisi de ilacın kullanım şekline uyum sağlanarak içilmesidir. Gerek doktorunuz, gerek ilacın açıklama kısmında ilacı aç karnına mı içmek gerekir yoksa ilacı tok karnına mı içmek gerekir diye ayrıntılı bilgi öğrenebilirsiniz. Her ilacı aç karnına ya da tok karnına için diyemeyiz çünkü hastalığınıza göre ve ilacın birleşimi ve etkisine göre bu değişkenlik gösterecektir.

İlaçlar neden aç ya da tok karnı diye ayrılır?

İlaçların aç karnına ya da tok karnına içilmesi diye yapılan ayrımlar aslında sizlere ilacın faydasını daha çabuk ulaştırmak ve sizleri korumaktadır. Örneğin bazı ilaçlar mutlaka tok karnına diye yazılarak verilir. Bunun nedeni aslında aç karnına içeceğiniz ilacın, midenize çok daha fazla zarar vermesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple tok karnına içerek mide ağrılarınızı da yok etmiş ya da başlatmamış olursunuz. Bu ilaçlar genellikle ateş düşürücü ilaçlardır. Yine antibiyotik ürünler tok karnına alınan ilaçlardır. Aslında genel olarak güçlü olarak tabir edilen ilaçlar hem midenin dolu olduğu zamanlarda alınması gereken ilaçlar olarak belirlenecektir.

Aç karnına alınan ilaçlarda yine doktorunuz tarafından sizlere sunulacaktır. Ama bugün birçok ilaç özellikle tok karın olarak uyarılıyor. Sizlerde doğru etkiyi görmek istiyorsanız mutlaka kullanma şekillerine bir göz atmalı ve hatta mutlaka uygulamalısınız. Kutuların üzerinde genellikle kullanma şekilleri yazdığı için mutlaka ilaçlarını kutuları içinde muhafaza ediniz

3.75 avg. rating (75% score) - 16 votes

İlaçları neden aç ya da tok karna içeriz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

cihan gürel29 Nisan 2011

tamamen doktor fuyası bence xd

elvan özaslan16 Ekim 2011

ilaçların vücutta çözünmesi için suyla ya da susuz içtiğimizi biliyordum ayrıntılı bi şekilde yazmışsınız daha çok bilgilendim tşkler.

honar07 Kasım 2011

çok merak ettiğim soru:neden antiyobitikler illa satinde alınması gerekiyor?satinde içilmezse etki etmez mı?

mehmet05 Aralık 2015

boşver bea niyese niye bir gün ölücez zaten ilaç içmeye ne gerek var mk

Ömür07 Kasım 2011

@honar soruna kısaca şöyle cevap vereyim.
antibiyotik ilaçların kullanılması vücut için aslında zararlıdır. şöyle zararlıdır hastalığı atlatmak için kullandığın antibiyotik bir daha vücüdunda o hastalık olursa etki etmiyor. ayrıca vücut antibiyotiği zor hazmettiği için de zararlı. bu ilaçların etkili olabilmesi için tam saatinde almak gerekir. saati geçirirsen etkisi olmaz. dolayayısıyla düzene sokmak için fazla ilaç kullanırsın ki o da zararlıdır. umarım açıklayıcı olmuşumdur 🙂 saygılar.

ELİFNUR ÖZKAN/ ECZACI10 Aralık 2011

honarın sorduga soruya şu şekilde cevap vermenin daha dogru olacagını düşünüyorum antibiyotikler vucuda alındıktan belli bir süre sonra tedavi etkinliği düşer; bu süre eczacının size tarif ettiği 12 saatte bir alın ifadesidir. düzenli alınmadıgı takdirde tedavi etkinliği düştüğü anda enfeksiyona neden olan bakteri kullandığınız antibiyotiğe direnç geliştirir ve aldıgınız antibiyotik artık alımını devam edilse bile etkinliği düşer veya etkii gösteremez. bundan dolayı antibiyotiklerin düzenli zaman aralıklarında alınmalıdır. ayrıca antibiyotikler verilen kutu bitene kadar kullanılmalıdır. şikayetlerin geçmesi antibiyotiği bırakmak anlamına gelmemelidir.

oki26 Aralık 2011

Bişey sorcam 1000mg lık antibiyotiği unutup aç karnıma içtim eczacıya danıştım bişey olmaz dedi ama sabahtan beri dinmeyen bi mide bulantım var.Yarın doktora gidecem ama size şimdi bi danışayım istedim ne diyorsunuz?

esra31 Mayıs 2014

1oo kişilik bi bakım merkezinde çalışıyorum ve ilaç saatlerini yemekten 1 saat önceye çektik . şeker , anti hipertansif , sedatif ve şizofrenik bi çok ilaç veriliyor . tek öğünde 11 ilaç kullanan hastam var . aç karnlarına içmeleri problem olur mu ?

doktoralp09 Aralık 2014

Diyabet ilaçları ve enzim ilaçları yemekle alınmalıdır. Diğer ilaçlar mide rahatsızlığı yoksa aç alınmalıdır. Doğrusu prospectus te yazar. Ayrıca 11 ilaç birbiri ile mutlaka etkileşir. Bir Farmakoloji uzmanından görüş alınmalı. Ilacı Geç almak bir defa için sorun değil. Erken almak sorun değil. Ilacın kan düzeyi düşmemeli.

mehmet05 Aralık 2015

😛 ÇOOKKKK SAÇÇMAAAa

Serhat Fırat13 Ocak 2016

Herkesçe bilinmektedir ki insanlar kullandıkları ilaçlardan en iyi verimi almak isterler. Özellikle vücuda çok hızlı etki etsin ve gerekliliği sağlansın isterler. Lakin her ilaç prosedürleri ve yaklaşımları kadar vücuda uyumlulukta da fark oluşturur. Bazı ilaç türleri vücut yapısına uyum sağlaması için aç veya tok karna verilmektedir. Özellikle doktor tavsiyesi ile aç veya tok karna ilaç alınmalıdır. Bazı ilaçların aç veya tok karna alınması vücudu korumak ve iyileşme için uyum sağlamasından kaynaklanmaktadır.

salih yetim23 Mayıs 2017

yeterli açıklama yok metinde işime yaramadı bu bilgi 5 dkmı geri verin başka sitelerden araştıracağım

İsmail topuz22 Şubat 2018

Tok karnayla alınan ilaç sonradan üste ne yendiğimiz öğün ilaç etkisini kaybedermi

Emine atagan14 Mayıs 2018

Merhaba Oğlum 3 yaşında yemek yediremiyorum O yüzden aç karnına antibiyotik verdim bir zararı olur mu

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır