İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Hibiskus bitkisi mavi, beyaz, kırmızı gibi çeşitli renklerde yetişen bir çiçektir. Hibiskus genelde çay olarak tüketilir. Hibiskus, çölde yetişen ve güzel çiçekleri olan susuzluğa dayanıklı bir çöl bitkisidir. Bu özelliği hibiskusu diğer bitkilerden ayırır.

Hibiskus, yoğun su tutma kapasitesinden dolayı çeşitli ülkelerde bedevi topluluklar tarafından susuzluk giderici içerek olarak tüketilmektedir. Hibiskus, bedene şifa veren, ve vücudu ferahlatan anlamına gelmektedir. Bir çok hastalığa şifa olarak bilinen hibiskus hangi rahatsızlığa iyi geliyor?
Hibiskus Çiçeğinin Faydaları

Hibiskus bitkisi, güçlü bir antioksidandır vücuttaki mikrop oluşumunu engeller. Hibiskus mikroplara karşı iyi bir savaşçıdır. Tansiyonu düzenler. Hibiskusun en önemli özelliklerinden biri kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Hibiskus, C vitamini içerir. Bu nedenle kış aylarında sıklıkla tüketilmesi önerilir. Böbrek iltihabı rahatsızlığında etkilidir. Aynı zamanda hibiskus, hücre yenilemede faydalı ve kireçlenen bölgeyi açmada etkilidir. Grip ve boğaz yolu hastalıklarında öksürük problemlerinde 21 gün kür olarak uygulandığı zaman güzel sonuçlar verecektir.

Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus çayı C vitamini açısından da zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla mücadele etmek için kainat eczanesinden bize sunulan özel bitkilerden biridir.  Hibiskus çayının bir diğer yararı da içerdiği antioksidanlar nedeni ile kanser gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilmesidir. Hibiskus çayı düzenli olarak alındığı takdirde mesane hastalıklarının önlenmesinde yardımcıdır. Ayrıca hibiskus çayı kabızlıktan kurtulmak için iyi bir çözümdür.
Hibiskus çayı içerek kilo verin

Çağımızın hastalıklarının başında obezite gelmektedir. Hibiskus çayı obezite ile mücadele etmekte Allahın biz insanlara bir lütfudur. Yemeklerden sonra bir fincan hibiskus çayı içmek karbonhidrat emilimini azaltır. Bu nedenle vücut fazla alınan kaloriyi depolamaz, yakmak için yollar arar.
Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Hibiskus çayı  yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve raf ömrünü doldurmamış hibiskus bitkisinden atın. Bardağın ağzını kapatıp 15 dakika demlemeye bırakın. İsterseniz içine tatlandırmak için, biraz ılıyınca bir miktar bal koyabilirsiniz. Hibiskus çayını yemeklerden sonra tüketmeniz önerilir. Günde 3 fincan idealdir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.