Havuz temizliği nasıl yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Havuz temizliği nasıl yapılır?
Havuz temizliği nasıl yapılır?

Havuz temizliği, temiz bir görünüm ve insanların sağlığı için hergün yapılması gereken bir iştir. Bu işte kullanılacak temel temizlik maddeleri şunlardır;

  • pH düşürücü.
  • Klor.
  • Yosun giderici.
  • Sıvı topaklayıcısı.

pH düşürücü, genelde yükselme eğilimi gösterir. Suyun pH değerini dengeler.

Klor, toz yada tablet halinde havuza atılır. Su içerisindeki klorun sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Ancak direkt olarak toz veya tablet klorla etkileşim içerisinde olunması tahrişe neden olabilir.

Yosun giderici, sıvı olarak havuza katılır. Suda yosun oluşumunu önler.

Sıvı toplayıcısı, havuz içerisindeki ufak pislikleri bir araya getirerek kum filtresine takılmasını sağlar. Böylelikçe ufak pisliklerden arınan havuz daha berrak görünür.

Havuz temizliğinde yapılacak ilk işlem, suyun pH değerinin ölçülmesidir. İdeal pH değeri 7,2 – 7,8 arasındadır. Suyun pH değeri, bu değerlere göre ayarlanmalıdır. Sonra suya klor, yosun giderici ve sıvı topaklayıcsı sırası ile katılmalıdır. Havuz suyu her 3 günde bir değiştirilmesi gerektiği gibi havuza klor katıldıktan sonra en az 3 saat suya girilmemelidir. Havuzun temizliği sağlanmadığı ve suyun dezenfektesi yapılmadığı taktirde kulak hastalıkları, göz enfeksiyonu, deri hastalıkları, mantar, kolera ve tifo gibi hastalıkların bulaşması mümkündür.

Havuzların 6 aylık veya yıllk bakımlarında, temizlik maddeleri eksikse temin edilmeli, havuzda otomatik temizleme sistemi varsa bakımı yapılmalı, havuz kenarlarındaki pislik ve izler fırçalar ile temizlenmelidir. Ayrıca kış sezonunda havuz suyu boşaltılmamalıdır. Boşaltılması halinde ağaçların yaprakları veya diğer maddeler havuz dibindeki mermerde izlere yol açmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Havuz temizliği nasıl yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Aslı23 Mart 2011

Dersimde çok faydası oldu teşekkür ederim.

ferhat09 Nisan 2011

temizik dersi için çok lazımdı sağolun beyler

Hüseyin14 Nisan 2011

Teşekkürler bilgiler için, aradığım bir bilgiydi.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır