Hamileliği Riske Sokan Temel Sebepler

Ana Sayfa » Sağlık » Hamileliği Riske Sokan Temel Sebepler
Hamileliği Riske Sokan Temel Sebepler

Hamilelik, kadınların hem kendi sağlıklarına hem de bebeklerinin sağlıklarına dikkat etmeleri gereken zorlu bir süreçtir. Bu süreçte özellikle bazı hareketlerden kaçınmaları ve özellikle risk grubuna girecek davranışlarda bulunmamalıdırlar. Sağlıklı giden bir hamilelik sürecinde bile durumu zora sokacak birkaç risk sebebi vardır.

Riski ortaya çıkaran ilk faktör yüksek tansiyondur. Anne adayında yüksek tansiyon varsa bu durum gebeliği önemli risk faktörleri arasında sokuyor. Eğer yüksek tansiyon hastası bir kadın hamile kamışsa, hamilelik dönemi boyunca ilaçlarla tansiyonun kontrol altında tutulması gerekir. Yine hamilelik sırasında konulan teşhislerde de yine ilaç tedavisi uygulanması gerekir. Kardiyoloji servisi tarafından da sürekli takip edilmesi gerekir.

Kan şekeri de gebeliği risk grubuna sokan faktörlerdendir. Eğer anne adayında diyabet rahatsızlığı bulunuyorsa öncelikle kan şekerini kontrol altına almak zorundadır. Bazı durumlarda şeker hastalığı hamileliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık 24. haftadan itibaren teşhis edilir ve doğum sonrasında geçebilir. Ancak hamilelik boyunca hem anne hem de bebek için durumu kontrol altında tutmak açısından diyabete yönelik bir diyet uygulanması gerekir. Tiroid hormonuna da dikkat etmek gerekir. Çünkü hamilelik, tiroid bezlerinin çok fazla ya da çok az çalıştığı bir dönemdir. Bu yüzden her iki durumda da vücutta bir sağlık sorunu oluşmaması, annenin ya da bebeğin zarar görmemesi açısından kontrol altında tutmakta fayda vardır. Romatizmal rahatsızlıklar da gebelik sürecinde risk sınıfına girerler. Özellikle gebelik döneminde alevlenen bu rahatsızlıklar, kronik rahatsızlıklarda olduğu gibi hamilelik sürecinde ilaç tedavisi ile kontrol altında tutulabilir.

2.00 avg. rating (57% score) - 1 vote

Hamileliği Riske Sokan Temel Sebepler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır