Göz kapağımız neden açılıp kapanır?

Ana Sayfa » Sağlık » Göz kapağımız neden açılıp kapanır?
Göz kapağımız neden açılıp kapanır?

Gözümüzü örten, altta ve üstte bulunan göz kapaklarımız vardır.Üst göz kapakları daha uzun, alt göz kapakları ise daha kısadır.Göz kapaklarımız kaslar sayesinde hareket eder, açılıp kapanır.Uyku esnasında bu kaslar, göz kapağının sürekli kapalı kalmasını sağlar.

Göz kapakları, koruyucu organlardır.İstemli veya istemsiz olarak hareket edebilir.Göz kapakları üzerinde bulunan kirpikler göze gelen yabancı maddelerin ve tozların durdurulmasını sağlar.Aynı zamanda göz kapakları açılıp kapanarak gözün nemlendirilmesini ve temizlenmesini sağlar.Ayrıca yoğun ışık temasından korur, rüzgarlı ve dumanlı ortamlarda göz kapakları yarım kapanarak renklerin seçiminde yardımcı olur.Bu hareket her 1-2 saniyede bir gerçekleşir.Dikkat edilmediğinde bu hızlı hareketleri anlamamız mümkün değildir.Bu da bizler için büyük bir nimettir.

4.25 avg. rating (83% score) - 8 votes

Göz kapağımız neden açılıp kapanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

mu ko14 Ağustos 2010

çok faydalı bi nimet imiş gerçekten. özellikle kirpik ve göz kapağı hem bir hareket edip hem de farklı görevler yapması çok şaşırtıcı bunu biraz düşününce daha iyi anladım… ellerinize saglık.

hakkı14 Ağustos 2010

kimse gözü açık hapşuramaz ne kadar denerseniz deneyin olmuyor:)

Beyza15 Aralık 2015

Ben denedim oluyo

mu ko15 Ağustos 2010

Hapşırma esnasında vücut çok büyük bir basınç yaparak kuvvetlice kasıldığı için insan bedeni bu durum karşısında tedbirini almak durumundadır.Eğer hapşırma esnasında gözümüzü açabilsek gözümüzün basınçla birlikte dışarı çıkması kaçınılmazdır.Bununla birlikte kendimizi sıkarak,burnumuzu elimizle sıkarak ya da sessiz hapşırmaya çalışarak yaptığımız hareketler burunda damar çatlaması,tümden ya da kısmı felçlere,kalp durmalarına neden olabileceğinden bu tarz eylemlerden kendimizi sakınmalıyız.

Admin15 Ağustos 2010

Muko, bilgilendirmen için teşekkür ederim. Çok faydalı olmuş.

G27 Ağustos 2010

Gözü açabilsek dışarı çıkacakmış! Göz kapaklarınız tutuyor yani? Madem gözü çıkartabilecek bir basınç oluşuyor, bunu neden göz kapaklarımızda hissedemiyoruz? Hem vücut nereden basınç yapıyormuş göze? Gözün kafatasındaki konumunu biliyor musunuz? Akciğerlerdeki hava, ağız ve burun yoluyla dışarı çıkarken gözünüzden mi geçiyor? Eğer sizde öyleyse acilen doktora gidin.

Tamam, hapşırırken ağzını burnunu kapatırsan vücudun başka yerlerinde sorun çıkar. Fakat kafatası içinde olan gözün dışarı fırlaması için, beyin yerine kompresör taşıyor olmanız lazım 🙂

semih27 Ağustos 2010

arkadasım bir bilgin edasında yapmış olduğun ‘bilgi’ dolu yorumunu ‘komprasor’ gibi sözcüklerle daha çekici kılmayı başarmışsın lakin boş tenekeden çok ses çıkar atasözü bugünler için lazımmış. eğer gözün kafatasında ki yerini dikkate alırsak bunun dış basınca en duyarlı en açık bölge olduğunu da görmek lazım bu sebepten basit mantıkla düşünülen burnumuzdan ağzımızdan nefes almayı olayı göz için geçersiz oluyor.

Admin01 Ekim 2013

Gözlerimiz açık hapşurabiliriz Hakkı’cım.Ben gözlerim açık hapşurdum.Ama denemek gerekiyor. ^.^

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır