Frenk Kimyonu Nedir Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Frenk Kimyonu Nedir Faydaları Nelerdir?
Frenk Kimyonu Nedir Faydaları Nelerdir?

Hepimiz köfte yemeyi severiz, ülkemizde köfte türü açısından oldukça çeşitlidir. Akçaabat, İnegöl, İzmir vs. belki onlarca köfte çeşidimiz vardır. Köfteciler hep köftenin olmazsa olmaz baharatı kimyondur derler. Aslında doğrudur kimyon köfteye ayrı bir tat verir; ancak bir kimyon vardır ki köfte ile bir ilişkisi yoktur, belki de bazılarımız ilk kez duymakta frenk kimyonunu, peki frenk kimyonu neye iyi gelir?

Frenk Kimyonu Nedir?

Ortalama 100 cm kadar uzayabilen, yabani nitelikli, maydanozgiller ailesinden, 2 yıllık kazık köklü, otsu bir bitkidir. Gövdesi ince yapılı, yaz aylarında şemsiye biçiminde açan çiçeklere sahiptir. Çiçekleri sarıya yakın beyaz renklidir. Karbon ve limonun adlı maddelerden oluşmaktadır.

Kendine özgü güzel kokusuyla yaz aylarında bulunduğu yerde hemen farkedilir. Yumuşak ve nemli toprakları seven bitki tohumlarını dökerek çoğalır. Yaprakları ve kökü besin olarak tüketilir. Bazı bölgelerde tohumları etli yemeklerde kullanılmaktadır.

Frenk Kimyonu Nerede Yetişir?

Anavatanı Avrupa veya Asya olarak tahmin edilmektedir. Uzun yıllardır Avrupa’da ‘kültür’ tarzında yetiştirildiği bilinmektedir. Ülkemizde genelde Doğu Anadolu bölgesinde sıkça görülen bir bitkidir. Tohumları kurutularak kullanılır. Aktarlardan rahatlıkla temin edilebilir. Frenk kimyonu neye iyi gelir? Merak ediyorsanız devamını okuyunuz.

Frenk Kimyonu Neye İyi Gelir? 

Faydaları

Frenk kimyonu neye iyi gelir? sorusunu yanıtlamadan önce bu bitkinin isminin yöreden yöreye farklı olduğunu belirtmek isterim. Frenk kimyonu aynı zamanda; Karaman kimyonu, Keraviye, Kimyon-u berri vs. adlarla da bilinmektedir, dikkat ediniz. Özellikle sindirime yardımcı olmasıyla kimyon ismi verilmiştir.

Bu bitkinin kalıntılarına Taş Devri ve Eski Mısır’a ait anıt mezar ve mağaralarda bulunmuştur. Bilinen başlıca faydaları şunlardır; ishalİ keser, sindirimi kolaylaştırır, sütü arttırır, iştahı açar ve bronşite iyi gelir. Nasıl kullanılır? Aktarlardan aldığınız tohumlardan 1 tatlı kaşığı alıp ezin, üzerine 1su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dk bekleyin, oluşan infüzyonu günde 3 kez birer bardak için.

Frenk Kimyonunun Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinen belirgin bir zararı olmamasına rağmen sindirime yardımcı olduğundan aşırı tüketimi bağırsak sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca kalp, damar, diyabet, ülser, reflü, gastrit, diyabet ve karaciğer hastalarının dikkatli kullanması tavsiye edilmektedir.

Mutlaka ama mutlaka hiç bir bitki ve ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Oluşabilecek durumlardan tarafım sorumlu değildir. Sağlığınıza dikkate edin. Unutmayın ki alternatif tıp sadece yardımcıdır.

Kaynak : sagligimicin.com

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Frenk Kimyonu Nedir Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır