Fil hastalığı nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Fil hastalığı nedir?
Fil hastalığı nedir?

Daha çok tropikal bölgelerde görülen fil hastalığı (Elephantiasis), kişinin belirli organlarının normal boyutlarının üstünde büyümeye başlaması durumudur. Bacaklarda, kollarda, kasıklarda ve yüzde aşırı şişmelere sebep olur.

Fil hastalığının özellikle tropikal bölgelerde görülmesinin sebebi, hastalığa sebep olan ipliksi yuvarlak solucanların (Wuchereria Bancrofti ve Brugia Malayi) yaygın olarak bu bölgelerde bulunmasıdır. İnsanı hasta eden bu canlılar, insanın lenf sistemindeki düğümlere ve lenf damarlarına yerleşir. Lenfler vücudun savunma mekanizmasının çok önemli parçasıdır ve kan ile dokular arasındaki sıvı dengesini sağlamakla görevlidir. Vücuda yerleşen solucanlar 4-6 yılı bulan bir kuluçka dönemi geçirirler. Bu arada kan içinde dolaşmaya başlayan milyonlarca larva üretirler. Bu durum lenf dolaşımındaki sıvı akışını engeller ve ödem oluşmasına sebep olur. Deri enfeksiyon kapar ve ciltte çok anormal görünümlü şişlikler meydana getirir. Bu şişlikler hastanın kimi zaman yüzünde, kimi zaman ellerinde, ayak bileklerinde ya da bacaklarında görülebilir. Bu durum kişinin yürüyebilmesini ve rahat hareket edebilmesini engeller.

Fil hastalığı sivrisinekler vağıstasıyla bulaşır. Enfeksiyon kapmış birini sokan sivrisinek bu mikrobu kolaylıkla bir başkasına taşıyabilir. Bu hastalık Dünya Sağlık Örgütü’nün savaştığı önemli hastalıklardan birisidir. Ülkemizde Alanya, Elazığ, Çubuk ve Samsun gibi bölgelerde bu hastalığa rastlanılmıştır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Fil hastalığı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

etturq09 Aralık 2010

filleri araştırırken bu konuyu görmüştüm gerçekten işleri çok zor Allah yardımcıları olsun. Paylaşımın için teşekkürler.

h4s4n15 Aralık 2010

google da fil hastalığı diye aratınca çıkan resimler gerçekten kötü. Çok kötü bir hastalık allah korusun allah yardımcıları olsun…

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır