Emziren anne kan verebilir mi?

Ana Sayfa » Sağlık » Emziren anne kan verebilir mi?
Emziren anne kan verebilir mi?

Daha önce bir makalemizde kan vermenin faydalarından bahsetmiştik. Aynı durumun emziren anneler için geçerli olmadığını savunan kimi uzmanlar kan verilmesini doğru bulmuyor, hatta zararlı olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Peki gerçekten emziren annenin kan vermesi sakıncalı mıdır?

Emziren annenin kan vermesi tıbbi olarak mümkündür ancak normal veya sezaryen ile doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde kan verilmesi kimi uzmanlara göre tercih edilmeyen bir durumdur. Çünkü kan veren annenin rahatsızlanabileceği, kendini yorgun, halsiz hissedebileceği ve bebeğini emzirmede güçlükler yaşayabileceği söylenmektedir. Kimi uzmanlar da kansızlık problemi olmayan ve bol sıvı tüketen annelerin kan vermesinde bir sakınca olmadığını söylüyor. Bu durumda annenin karar vermesi en doğru sonuçtur.

Eğer emziren anne kan vermişse, muhakkak bol bol sıvı ve kan yapıcı besinler tüketmelidir. Aynı zamanda kan verdiği koluyla da bebeğini taşımamalıdır.

  1. Emzirme Niçin Önemlidir?

Emzirme her yönden hem anneye hem de bebeğe birçok faydası olan oldukça doğal bir yöntemdir. Anne ile bebek arasındaki ilk bağ emzirme sayesinde kurulur ve budan sonra bu bağın güçlenmesine de yardımcı olur. Emziren annelerde meme kanseri riski daha azdır. Emzirme çocuk için doğal antibiyotik görevi görür ve süt emen çocuklar daha az hastalanırlar. Emziren kişiler daha hızlı kilo verir; çünkü kalori yakımı daha fazladır. Normal doğum yapan kadınlar emzirirse rahim tekrar eski haline döner. Anne sütü en ucuz, en sağlıklı beslenme yöntemidir. Emen bebekler daha az alerjik reaksiyonlar gösterir. Annesini emen bebek ileride kendine güvenli bir birey olur ve daha sakindirler.

Emzirmenin anneye faydaları?

Hamilelik döneminde alınan kilolar hiçbir şey yapmayıp aldığınız kalori miktarını birazcık azaltmanız sayesinde emzirme ile kolayca verilecektir.  Doğum sonrasında oluşan sarkmaların toparlanması için de emzirme önemlidir. Bu sayede salgılanan hormonlar annenin formuna kavuşmasını sağlar. Emziren kadınları kalp hastalıklarına, rahim kanserine yakalanma olasılığı daha azdır. Bebeğin doğumun hemen ardından emzirilmesi gerekir. Sezaryen bile olsanız siz yapamıyorsanız bir akrabanız bebeğin ilk sütünü almasını sağlamalıdır. Emzirme pozisyonu sağlıklı bir emzirme için önemlidir. Doğru pozisyon bulunmadığında annenin memesi hasar görecek bebek de yeterince besin alamayacaktır. Bebek her istediğinde meme verilmelidir. Her emzirmede bebeğin en son aldığı memeden başlanmalıdır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Emziren anne kan verebilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ayşegül26 Şubat 2011

Çocuğumu emzirirken bir yakınıma kan vermistim hicbirproblem olmadı bende. aksine hamilelikten sonrada kan vermek faydalı bence.

müyesser10 Mart 2011

Bence vermemsinde bir mahsur yok.

halide10 Temmuz 2011

şahsen ben sakıncalı bulmuyorum verebilir

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır