Diyabet nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Diyabet nedir?
Diyabet nedir?

Diyabetin Türkçe karşılığı şeker hastalığıdır.Kandaki şekerin yükselmesi ile kendini gösteren bir hastalıktır.Gençler de ve orta yaşlı insanlarda görülebilmektedir.

Diyabet, tip 1 ve tip 2 olmak üzere başlıca iki türe ayrılır.Tip 1 diyabet daha çok gençlerde ortaya çıkar ve yalnızca insülinle tedavi edilir.Tip 2 diyabet ise erişkin şişman kişilerde görülür.

Dünyada diyabet hastalığı her geçen gün çoğalmaktadır.Dünya Diyabet Federasyonu‘nun verilerine göre yaklaşık 190 milyon kişi diyabet hastasıdır.Türkiye’de ise neredeyse her 10 insandan birisi diyabet hastasıdır.Diyabet hastalığının aileden gelme olasığı oldukça yüksektir.Ancak hareketsiz bir yaşam ve şişmanlık diyabeti tetikleyen en önemli faktörlerdir.

Diyabetin belirtileri çok su içme, sık idrara çıkma, geceleri idrara kalkma, çok yemek yeme ve buna rağmen kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk ve bulanık görmedir.Tip 2 diyabet sinsi bir hastalıktır.Belirtileri uzun yıllar anlaşılmayabilir.Bunun için 45 yaşını geçmiş her bireyin diyabet testi yaptırması gerekir.

Diyabet tedavisinin asıl amacı kan şekerini normal seviyeye indirmektir.Diyabet hastalarının doktor gözetiminde uygun bir diyet programına girmeleri gerekir.Böylece hem kan şekerini yükseltecek yiyecekler yememiş olur, hemde kilo verir.Gerekirse doktor gözetiminde ilaç tedavisine de başlanması gerekir.Tip 1 diyabet hastalarının tek tedavisi ise insülindir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diyabet nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Merve kulak11 Temmuz 2010

Gerçekten çok pis bir hastalık. 40 yaşına gelmeden vuruyor insanı. Yorgunluk, sürekli uyku isteği, merdiven çıkarken zorlanma, hızlı ve çok yemek yeme gibi belirtiler ve sonuçlar a örnekler verebiliriz artında.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır