Dişlerimiz neden çürür?

Ana Sayfa » Sağlık » Dişlerimiz neden çürür?
Dişlerimiz neden çürür?

Tükettiğimiz besinlerden kalan artıklar dişlerimizin arsında, üstünde kalır.Mikroplar ile birleşen bu artıklar uzun süre sonra dişlerin çürümesine sebep olur.Bu duruma da “diş çürümesi” adı verilir.Diş çürüğü belkide vücutta eşsiz bir acıdır.

Dişlerin dış yüzeyini oluşturan sert tabakaya “diş minesi” adı verilir.Diş minesi kalsiyum gibi dayanıklı mineral tuzları içerdiği için çok serttir.Tıpkı yan yana dizilmiş tuğla gibidir.Ağzımızdaki mikroplar, tükettiğimiz besinlerin artıkları ile birleşerek dişimizin üstünde bir tabaka oluşturur.Bu tabaka ağzımızı çalkalasak bile gitmez.Besin artıklarıyla beslenen mikroplar asit salgılarlar.Özellikle unlu ve şekerli besinler tükettiğimizde mikroplar daha çok asit salgılar.Bu asit zamanla dişimizi oyarak sinirlere kadar ulaşır.Diş köklerine ulaşan mikroplar diş etini de iltahaplandırır.İyice çürüyen diş havaya, sıcağa ve soğuğa karşı hassaslaşır ve çok ağırı hissi verir.

Dünya’da en çok rastlanan hastalıklarından biri olan diş çürüğünü önlemek için günde en az dişlerimizi 2 kere fırçalamalıyız.Ayrıca diş fırçasını da üç ayda bir kere değiştirmemiz gerekir.Dişlerimiz bir ömür boyu bize lazım olacağı için onlara çok iyi baklamlıyız.Bant koparmak, cam şişe kapaklarını açmak, ip koparmak vs. gibi işlerde dişlerimizi asla kullanmamalıyız.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dişlerimiz neden çürür? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

sezen04 Eylül 2010

sık sık bakım yapmadığımızdan ve diş fırçamızın ömrü bitse bile kullanmaya devam ettiğimizden de kaynaklanıyor.ve şöylede bir durum vardır… bir erkeği ya da bayanı 2 şey güzel kılar. 1. gülüş ve dişler 2. saç ve bakımdır…

Tolga29 Eylül 2010

Dişlerimizin neden çürüdüğü konusunda bir çok yerde farklı farklı yazılar okuyorum ve hemen hemen hep aynı sonuç. Diyoruz ama yapmıyoruz, yani demek istediğim şu ki, birisi ben her gün dişlerimi fırçalıyorum diyor ama aslı astarı yok, yani sadece lafta kalıyor bizimkisi, dediğimi yap, yaptığımı yapma misali… Benden size tavsiye genç arkadaşlar bakın, benim bir çok dişim bakımsızlıktan mahvoldu gitti, gençliğinize yazık etmeyin.

sena varul13 Mart 2011

Çok pis bir acı diş çektirmek. onun için kıymetini bilmek gerek. 🙁

Fatma ÇELİK08 Ekim 2013

bence de eğer dişin olmazsa hem yerine yiyecek gitti mi acır hem de çektirirken canın acır .

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır