Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Dereotunun Faydaları Nelerdir?
Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotu Nedir?

En çok salatalara yakıştırılan dereotu bitkisinin ana vatanı Asya’dır. Tek yıllık bir bitki olup Türkiye’de de rahatlıkla her bölgede yetiştirilebilmektedir. 120 cm’e kadar yükselen sapı vardır. Dereotu, ıtır kokulu bir bitki olup sonbahar mevsiminde toplanmaktadır. Maydanoz bitkisi gibi tam bir mineral ve vitamin deposudur. Akdeniz Bölgesi, Rusya’nın güneyi ve Batı Afrika’da doğal olarak yetişmektedir. Salatalarda kullanılan dereotu çiğ olarak tüketilmektedir.
Dereotunun İçeriği
Kalsiyum, demir ve magnezyum elementleri açısından oldukça zengin olan dereotu bitkisi, A ve C vitamini içeriği bakımından da oldukça zengindir. Sahip olduğu bu özellikler sayesinde vücudun hastalıklara karşı güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemik kayıplarının önüne geçmesinin yanı sıra çok düşük kalorili olması nedeniyle de zayıflama listelerinde başı çekmektedir.

Bir tutamlık dereotu bitkisi içerdiği C vitamini miktarıyla, yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının %40’ını, A vitamini içeriğiyle de günlük ihtiyacın %43’ünü karşılamaktadır.
Dereotunun Sağlığa Faydaları
Özellikle mide bulantısı ve karın ağrısı çeken kişilere önerilen besinlerin başında gelmektedir. Ağız kokusunun giderilmesinde ve sindirim sorunlarının çözülmesinde önemli rol oynamaktadır. Emziren bayanlarda sütün arttırılması için kullanılabilir. Bebek ve çocuklarda oluşan gaz sancılarının giderilmesinde etkilidir. Lifli yapıda olması nedeniyle sindirim sisteminin işini kolaylaştırıcı etki göstermektedir.
Taze olarak salatalarda kullanılabildiği gibi kurutularakta çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Salata ve yemeklerde kullanıldığında yiyeceğe aromatik bir lezzet katarken, sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Dereotunun içindeki uçucu özellikteki yağlar, bu bitkiyi gizemli kılmaktadır. Sedatif ve hipnotik uyarıcıları aynı anda üstlenmesi sebebiyle kişide sakinleşme sağlamaktadır. Dereotu, sinir sistemini sakinleştirmesine ek olarak gece rahat bir uyku çekilmesine de yararlıdır.

Zengin miktarda kalsiyum içermesi nedeniyle kemik sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Kemiklerde olası mineral kayıplarının önüne geçer. Yaşlılık kaynaklı olan, kemik erimesi ve kemik zayıflaması sorunlarının giderilmesinde faydalıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dereotunun Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

hande21 Ocak 2016

Bu yazı ile dereotunun ne kadar faydalı bir bitki olduğu çok açık bir şekilde anlatılmakta.Bence çok doğru bilgiler aktarılmış.Bu bilgiler ışığında dereotundan yeterince faydalanabiliriz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır