Çamaşır suyu ve tuz ruhu neden birbirine karıştırılmamalıdır?

Ana Sayfa » Sağlık » Çamaşır suyu ve tuz ruhu neden birbirine karıştırılmamalıdır?
Çamaşır suyu ve tuz ruhu neden birbirine karıştırılmamalıdır?

Günümüzde pek çok evde temizlik maddeleri bilinçsizce birbirine karıştırılmaktadır. Özellikle ev kadınları, bazı temizlik maddelerini birbirine karıştırarak daha güçlü bir karşım elde edeceğini ve bununla lekeleri daha kolay ve etkili bir biçimde temizleyeceğini düşünür. Bu düşünce doğru olsa da, yapılan iş yanlış ve son derece tehlikelidir.

Çamaşır suyu ve tuz ruhu, birbirine en çok karıştırılan temizlik maddelerinin başında yer alır. Tek kullanıldıklarında bile sağlık açısından son derece tehlikelidirler. Karıştırıldıklarında ise çok daha korkutucu olurlar ve kimyasal yapıları gereği tepkimeye girerek bir insanın soluyamayacağı, neredeyse oksijenden 2,5 kat daha ağır olan klor gazını açığa çıkarırlar. Bu gaz, temizlik maddelerinin karıştırılmasından hemen sonra ortaya çıkar ve sarı-yeşil bir renktedir. Kişi bu gazı soluduğunda solunum yollarında çok ciddi hasarlar meydana gelebilir. Hatta bu hasarlar kalıcı da olabilir. Bu yüzden uzmanlar bu iki temizlik maddesinin asla karıştırılmamasını, tek kullanıldıklarında ise gaz maskesi takılmasını ve temizlikten sonra ortamın havalandırılmasını önermektedirler.

Çamaşır suyu, tuz ruhu gibi zararlı temizlik maddeleri her ihtimale karşı güvenli yerde saklanmalı, gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Kullanılacaksa da ambalajlarının üstünde yer alan talimatlara dikkat edilmelidir. Aksi halde bilinçsizce yapılan karışımlar ölümle sonuçlanabilir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Çamaşır suyu ve tuz ruhu neden birbirine karıştırılmamalıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Bülent24 Aralık 2011

çok doğru yazmışınız ev kadınlarımız ne yazıkki günümüzde hala bu gibi yanlış işler yüzünden zehirlenip ölmektedir

yasin25 Aralık 2011

Evet çok tehlikeli, Askerde bizim arkadaş lavaboları temizlemek için çamaşır suyuyla tuz ruhu’nu birbirine karıştırmış, çocuk ölecekti az daha zor hastahane’ye yetiştirdik

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır