Bronşite Ne İyi Gelir ?

Ana Sayfa » Sağlık » Bronşite Ne İyi Gelir ?
Bronşite Ne İyi Gelir ?

Bronşit, akciğer iltihabı ile ilgili olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Grip veya soğuk algınlığı gibi durumlarda ortaya çıkar. Hastalığın seyri 2- 3 gün ile birkaç hafta arasında değişebilir. Islak ya da kuru öksürük halinde görülür. Bronşit rahatsızlığı kronik hale gelmişse evde uygulanabilecek birkaç doğal yöntemle tedavi edilebilir.
Öncelikli olarak sarımsak, her derde deva bir bitki olarak bronşit hastalığının tedavisinde de kullanılır. Doğal antibiyotik etkisi ile bakteriyel ve vital enfeksiyonları önlemek için bir birdir. Akciğer dokusunda iltihaba neden olan enzimleri baskılar. Nane hastalık üzerinde direkt olarak etki göstermese de belirtiler üzerinde etkiyi azaltıcı özelliğe sahiptir. İçinde bulunan mentol ile akciğerdeki mukus birikimini kırıp öksürükle vücuttan atılmasına yardımcı olur. Zencefil, sindirim yoluna yaptığı faydalı etkinin yanı sıra iltihaplara karşı da temizleyici etki gösterdiği için bronşit tedavisinde balgam sökücü olarak da kullanılır.

C vitamini içeren besinler, bronşit oluşumunu engeller ve bağışıklığı güçlendirir. Özellikle yeşil yapraklı bitkiler ve sebze türü besinler, ayrıca kivi, portakal ve çilek gibi meyveler bu sınıfa giren birkaç besin türüdür. Sıcak havalar, buhar oluşumuna sebep olduğu için öksürüğü önler ve hafifletir. Bu yüzden buhar cihazlarının kullanılması ya da kışın kaloriferin üzerine bir kase su koyup buhar oluşumunu sağlamanız da bronşit oluşumunu engelleyecektir. Öksürüğü hafifletmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem de okaliptüs yağıdır. Bir tencerede içinde kaynatacağınız 3 su bardağı suya 10- 15 damla okaliptüs yağı damlatmanız ve buharını yavaşça solumanız göğsünüzü yumuşatıp öksürüğünüzü hafifletecektir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bronşite Ne İyi Gelir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır