Bitkilerin bulunduğu ortamda uyumak zararlı mıdır?

Ana Sayfa » Sağlık » Bitkilerin bulunduğu ortamda uyumak zararlı mıdır?
Bitkilerin bulunduğu ortamda uyumak zararlı mıdır?

Bitkiler, bulundukları ortamın hava kalitesini yükseltirler fakat geceleri ortamdaki oksijeni kullandıkları için halk arasında zararlı oldukları düşünülür. Oksijeni kullandıkları doğru olsa da, tamamiyle zararlı oldukları söylenemez.

Evlerimizde yetiştirdiğimiz saksı bitkileri, yaşamlarını sürdürebilmeleri için geceleri oksijene ihtiyaç duyarlar. Bunun için bulundukları ortamdaki oksijeni kullanırlar. Ancak kullandıkları oksijen miktarı, sağlığımızı etkileyecek düzeyde değildir. Bu yüzden bitkilerle aynı ortamda uyumak zararsızdır. Fakat çok küçük, hava almayan ve bitkinin çok olduğu bir odada uyumak tehlikeli olabilir.

Bitkiler geceleri ne kadar az oksijen kullansa ve bunu sabahları fotosentez yaparak telafi etseler de astım ve nefes darlığı çeken hastalar için zararlı olabilirler. Bu yüzden bu tip hastaların yatak odalarında bitki bulundurmaması gerekir.

2.00 avg. rating (51% score) - 2 votes

Bitkilerin bulunduğu ortamda uyumak zararlı mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

hilal küçükbaş14 Ekim 2011

bende astım hatalığı var bu yüzden bitkilerin bulunduğu ortamda yatmıyor doktorumun uyarısı üzerine. yattığımda da gerçekten etkilenyorum

Sadık Keskin31 Ekim 2011

İş ortamımda, ev ortamımda çok çiçek var. Neredeyse günün 18 saatini çiçekli ortamda geçiriyorum. Hiç bir sorun yaşamıyorum. Çiçekler dosttur bence. 😉

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır