Biberiye Suyu Nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Biberiye Suyu Nedir?
Biberiye Suyu Nedir?

Biberiye, ballıbabagiller cinsinden bir bitkidir. Bitkinin orijinal adı Rosmarinus Officinalis’tir. İğne şeklinde yaprakları çalı görüntüsündedir. Mor çiçekleriyle hoş bir görüntüsü vardır. Uzun süre taze kalabilen bitkilerden biridir. Bahçelerde dekorasyon ve süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında sağlık açısından önemli bir bitkidir. Çayından, baharatından ve kolonyasından yararlanılır. Ayrıca hoş kokusu sayesinde bir kese içerisinde çamaşırlarınızın içerisine de konulabilmektedir.

Biberiye Suyu Nerede Yetiştirilir?

Biberiye’nin anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Türkiye’de Batıda ve Güney bölgelerinde yetiştirilmektedir. Kışa dayanıklı bir bitki türüdür. Bu bakımdan evlerin bahçelerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Boyu 2 metre kadar uzayabilmektedir. Hoş kokusu nedeniyle yemeklerde baharat niyetinde kullanılabilmektedir.

Biberiye Suyu Neye İyi Gelir?

Biberiye Suyunun faydaları oldukça fazladır. Hastalıkların tedavisinde olumlu etki sağlamaktadır.  Biberiye suyu, kurutulan biberiye çiçeklerinden elde edilmektedir.

Biberiye Suyu Neye İyi Gelir biraz değinmek gerekirse özellikle sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkisi vardır. İçeriğinde bulunan yağlar nedeniyle mide ve bağırsakları uyaran biberiye suyu sindirim sistemini düzenler. Bununla birlikte kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Biberiye suyunun yararları vücudun hemen her yerinde kendini göstermiştir. Hazımsızlığı giderir.

 Biberiye Suyu Neye İyi Gelir diye düşünenlerin bilmesi gereken en önemli etkilerinden biri de idrar söktürücü olma özelliğidir. Özellikle kadınlarda oluşan ödem biberiye suyu sayesinde vücuttan kolaylıkla atılır. Bunun yanı sıra regl dönemlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Cilt sorunlarına biberiye bir etkili bir tonik görevi görür. Saç sağlığında oldukça yararlıdır. Saçlardaki dökülmeyi önler ve saçlar gürleştirir.  Saçlara canlılık katar. Ağrıları indirici etkiye de sahip olan Biberiye suyu özellikle romatizma ve kas ağrılarında etkili bir rol oynamaktadır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Biberiye suyunun hiçbir yan etkisi bulunmamakla birlikte bazı kronik rahatsızlıklarda ve hamileliklerde kullanımı sakıncalıdır. Doktorunuza danışmadan kullanılmaması önemli rica olunur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Biberiye Suyu Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır