Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir?
Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir?

Beyaz dut ve dut kurusunun sağlığımız açısından pek çok faydası vardır. Beyaz dut kurusu, bilhassa egzama sıkıntısı çekenler için çok faydalıdır.
Beyaz taze dutların içinde çeşitli doğal kimyasallar bulunmaktadır. Bu maddeler, doğal antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Beyaz dutun hem yaprak kısımlarında hem de meyvelerinde olinik asit ve albanin yoğun olarak bulunmaktadır. Bu maddeler vücut sağlığı açısından çok sağlıklı etken maddelerdir.

Taze dut konusunda unutulmaması gereken husus; taze olan beyaz dutun dalından koparılmasıyla birlikte içerisinde bulunan kimyasal maddelerin etkisi değişim göstermektedir. Taze beyaz dut ile kurutulmuş beyaz dutun faydaları arasında büyük farklar vardır.

Beyaz Dutun Faydaları

Egzama rahatsızlığı yaşayan kişilere; beyaz dutun yazın toplanan, güneş altında kurutulmasıyla elde edilen beyaz dut kurusu iyi gelmektedir. Egzama rahatsızlığı olan kişiler bu sorun nedeniyle, sosyal hayatlarından kopabilmekte ve iş yapamayacak duruma bile gelebilmektedir. Dut kurusu tüketilerek başlı başına bir sorun olan bu hastalık atlatılabilir.

Ancak şeker hastası olan kişilerin beyaz dutun faydalarından yararlanma konusunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü beyaz dut kurusu, vücuttaki kan şekerini yükseltici etkiye sahiptir. Bu yüzden şeker hastalığı olan kişiler bu konuda mutlaka uyarılmalıdır.

Ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkisi olan beyaz dut; B1, B2 ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir yönüyle oldukça zengin olması nedeniyle pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Beyaz dutun yaprakları, idrar söktürücü olarak vücutta birikmiş olan fazla suyu vücuttan atar. Aç karınla beyaz tut tüketimi, bağırsak solucanlarını dökmektedir.
Sabah aç karnına yenildiği zaman ve üstüne de su içilirse bağırsaklar çalıştırılmış olur. İster kurutulmuş isterse taze olarak tüketilsin her 2 haliyle de iyi bir kan yapıcıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır