Ballı Yeşil Çayın Faydaları

Ana Sayfa » Sağlık » Ballı Yeşil Çayın Faydaları
Ballı Yeşil Çayın Faydaları

Ballı yeşil çayın vücut sağlığımız için sağladığı faydalar saymakla bitmez. Bilhassa uzak doğu ülkelerinde bol miktarda tüketilmekte olan yeşil çay, günümüzde dünyanın her yerinde popüler bir konuma ulaşmıştır. Öyle ki artık siyah çay ve kahvenin yerini almaya çalışmaktadır.
Yeşil çaya şeker eklemek yerine bal ekleyerek tüketmek çok daha faydalı olacaktır.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay, ”Camellia Sinensis” yapraklarından üretilmektedir. Siyah çay ile aynı bitkiden üretilmektedir ancak gördükleri işlemler farklıdır. Yeşil çay, kısa süre işlem gördükten sonra fermantasyona uğramaksızın fazla oksidasyona uğramasına müsaade edilmeksizin kullanıma hazır hale getirilir.

Siyah çay, yeşil çaya göre çok daha uzun süre kavrulmaktadır. Böylelikle fermantasyona uğrar ve içindeki antioksidanları kaybeder. Yeşil çayın içinde bulunmakta olan ”kateşin” maddesi, uzun süre işleme maruz kalmamasından ötürü kaybolmamaktadır. Yeşil çay, yaklaşık olarak 5000 yıl süredir Çin, Japonya ve Hindistan ülkelerinde tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Yeşil Çayın Etken Maddeleri

Yeşil çayın içinde yer almakta olan etken maddeler; kateşinler, epigallokateşin gallat (EGCG) gibi flavonoidler, polifenoller gibi maddelerdir. E vitamini açısından oldukça zengin olan yeşil çay; selenyum, manganez, krom ve çinko gibi bazı mineralleri içermektedir. Doğanın insanlara sunmuş olduğu bir armağan gibi düşünülmesi gereken yeşil çay, içerisindeki güçlü antioksidanlar kaynaklı sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerindendir.

Ballı Olarak Tüketilen Yeşil Çayın Faydaları

Ballı olarak tüketilen yeşil çay, kişiyi sadece yaşlanmaya karşı korumakla kalmayıp zihinsel fonksiyonlarında gelişmesine yardımcı olmaktadır. Yeşil çayın içine şeker yerine bal konularak tüketilmesi, hem daha lezzetli bir sunum hem de beyin sağlığı için gerekli olan vitaminlerinde alınmasına katkı sağlamaktadır. Yeşil çay ve bal ikilisi, beyin nöronlarının daha iyi gelişmesine yardımcı olup konsantrasyonunda artmasını sağlamaktadır.

Birçok bayanın sorunu olan fazla kilolardan kurtulmada yardımcı olmaktadır. Günde 2 bardak ballı yeşil çay tüketiminin kilo vermeye olumlu etkisi vardır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre ballı yeşil çay tüketen kişiler daha fazla yağ yakmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ballı Yeşil Çayın Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır