Ayaklarımız neden su toplar?

Ana Sayfa » Sağlık » Ayaklarımız neden su toplar?
Ayaklarımız neden su toplar?

Ayakların su toplaması nahoş bir durumdur ve kişiye büyük acılar verir.Başlıca sebepleri sıcaklık ve nemdir.

Su toplanması problemi daha çok uzun süre ayakta kalan, uygunsuz ayakkabı giyen yada çorapsız ayakkabı giyen kişilerde sıklıkla görülür.Aşırı sıcak havalarda kapalı hava almayan ayakkabıların ve kalın çorapların giyilmesi sonucu ayakkabı içerisinde nem oluşur.


Nem, ayak derisini kısa sürede yumuşatarak daha hassas hale getirir.Daha fazla havasız kalan ayakların bazı bölgelerinde ufak su kabarcıkları çıkar.Eğer ayak basılan zemin çakıl taşı, sert ve biçimsiz taşlar ile kaplıysa ayakların su toplama süreci daha da hızlanır.

Genellikle ilk su toplama bölgeleri parmak altlarıdır.Özellikle baş parmak altında ufak görünen su kabarcıkları 1-2 gün içerisinde büyüyebilir.Daha sonra dikkat edilmediği taktirde topuk ve ayak altlarına yayılabilir.Su kabarcıkları 5-7 gün içerisinde geçer.Çabuk geçsin diye iğne yada herhangi ucu sivri bir şeyle patlatılması zararlıdır ve farklı sonuçlar doğurabilir.Bu gibi durumlarda muhakkak bir doktor ile görüşülmelidir.

Ayaklarımızın su toplamaması için özellikle yaz aylarında şunlara dikkat etmeliyiz;

 • Rahat, hafif ve hava alabilen ayakkabılar tercih edilmelidir,
 • Açık renkli ayakkabılar tercih edilmelidir,
 • İnce ve mümkünse kısa boğazlı çoraplar giyilmelidir,
 • Aşırı sıcak havalarda 3-4 saatte bir ayaklar soğuk su ile yıkanıp, kurulandıktan sonra yeni bir çorap giyilmelidir,
 • Ayakların serin tutulabileceği ortamlar tercih edilmelidir,
 • Pürüzsüz zeminlerde yürümeye dikkat edilmedilir,

Özellikle çok sık yürüdüğümüzde ya da ayaklarımızı çok fazla yorduğumuzda su topladı diye bir kavram ile herkese anlatmaya başlarız. Peki ayaklar neden su toplar ve toplamaması için neler yapılmalıdır. Öncelikle şunu da belirtmek isteriz ki, ayakların su toplaması demek sizin hem acı çekmeniz hem de ayağınızın üzerine basarak yürüyememenize neden olan bir rahatsızlık olacaktır. Çok fazla sürmese de birkaç gün size acı vermeye yetecektir

Ayakların su toplama nedenleri

Ayakların su toplaması aslında size bir çeşit uyarıdır. Rahat olmayan bir ayakkabın vurmuş olduğu ayakkabı, ayaklarda su toplanmaya neden olur. Yine bunların yanı sıra aşırı yürümek, uzun süre ayakta kalmak gibi nedenlerden de ayaklar su toplama yapabilir. Bunlar daha çok ayakların kapalı kaldığı zaman dilimlerinde daha fazla görünür. Bu sebeple yazın daha açık ayakkabılar ve her zaman daha rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz

Ayaklarda su toplanan yerler daha çok tabanın altı ve özellikle parmakların aralarıdır. Yavaş yavaş kendini gösteren su kabarcığı yaklaşık olarak günün sonunda artık kendini ortaya çıkarır ve birkaç gün boyunca eğer siz patlamazsanız yok olarak gider ve geriye derisi kalır.

Su toplayan ayak patlatılır mı?

Eğer ayağınız su toplamış ise ve sizlerde bunu gerek deriyi kaldırmaya çalışarak, gerek iğne ucu ile patlatmayı deniyor olabilirsiniz. Bu hem mikrop kapmanıza neden olabilir hem de aynı zamanda ayağınızın daha geç iyileşmesine neden olacaktır. Bu sebeple kendi haline bırakarak ve yine daha çok açık bırakıp onu sıkıştırmayacak şekilde hareket edebilirsiniz.

Ayaklarınızı su toplamaktan kurtulmak için

 1. Ayakkabılarınızı kaliteli almalı
 2. Serin bir ortam yaratmalı
 3. Çakıl taşı e sert zeminlerde çok fazla yürümemeli
 4. Uzun ve kalın çoraplardan kaşınılmalı
 5. Çok sıcak havalarda ayakları ayakkabıların içine çok uzun süreler ile hapis etmemeli
 6. Yürüme ya da ayakta kalma sürelerinizde molalara vererek ayaklarınızı dinlendirmelisiniz

Ayakların Su Toplamasına Bitkisel Çözümler

Ayaklarda toplanan su çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve oldukça rahatsız edicidir. Eğer bu şikayeti sık sık yaşıyor ve doğal yöntemlerle bu sorundan kurtulmak istiyorsanız bitkisel kürleri deneyebilirsiniz. Su toplamasına en iyi çözümlerden birisi aloe vera kürüdür. Bu kür ayakta toplanan suyun üzerine sürüldüğünde hem ayağı iyileştirmekte hem de direncini artırmaktadır. Yine bu kür yanık nedeniyle oluşan su toplamalarına da iyi gelmektedir. Antiseptik özelliği gösteren papatya kürü hazırlamak için ise iki damla papatya yağı, 1.5 su bardağı suyun içine katılır ve karıştırılır. Yen bu karışım ayağa masaj yapar şekilde uygulandığında kabarcıkların görünümünde iyileşme sağlanır.

Diğer bir bitkisel yöntemde aromaterapi tedavisidir. Lavanta yağı su toplamış bölgeye sürülebilir. Eğer alternatif tıp yardımı ile bu sorunuzdan kurtulmak aynı zamanda ayaklarını güçlendirmek istiyorsanız verilen bitkisel kürleri uyguladıktan sonra ayak parmaklarının köklerinin hemen yanında parmağınızla hafif bastırarak kalp refleksolojisini uyarabilirsiniz. Su toplama şikâyeti devam ettiğinde enfeksiyonlara ve çeşitli iltihaplanmalara yol açabilir. Uzun bir süre ayakta kalmadan dinlenerek bu rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Yine eğer buna kullandığınız ayakkabı yol açıyorsa ayakkabınızı mutlaka değiştirmeniz ve daha rahat, nefes alan ayakkabılar giymeniz gerekmektedir. Oluşan kabarcıkları hijyenik bir şekilde boşalttıktan sonra önerilen kürleri uygulayarak da bu tarz rahatsızlıkların oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Daha çok terleme sonucunda meydana geldiği için özelikle yaz aylarında kapalı ayakkabı giymemeye öze gösterin.

2.00 avg. rating (51% score) - 2 votes

Ayaklarımız neden su toplar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

hande16 Temmuz 2010

Bu olayı benim sevgilim de yaşadı 🙁 her iki kişi tarafındanda çok acı verici bi olay 🙁 çok ayakda durmakdan kaynaklanıyor.İş hayatında da oturmak olanaksız olduğu için böyle bi olay yaşamışdık 🙁

aydinert26 Haziran 2014

Benim küçük parmağımın altinda çıkıyo patlatmadan yürüyemiyorum patlatinca da çok kötü iluyo fena durum

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır