Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri

Ana Sayfa » Sağlık » Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri
Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri

Avuç içlerinin terlemesinin çeşitli nedenleri vardır. Aşırı stresli durumlar, kaygı gibi psikolojik sorunların olduğu durumlar, ayrıca hiperhidroz gibi fizyolojik sebepler avuç içinin terlemesine sebep olur. Terleme durumunda, vücudumuzda sıcaklığın atılıp toksinlerin atılması ile oluşur. Bu ter bezlerinin çoğunluğu avuç içlerinde yer alır. Bu nedenle aşırı stresli durumlarda ya da aşırı sıcağa maruz kalındığında ilk önce avuç içlerimiz terler.
Ellerin terlemesinde, terlemeye sebep olan sempatik sistemde fonksiyon bozukluğu vardır. Sempatik sistem aşırı duyarlı bir yapıya sahiptir ve çok fazla çalışır. Normal fonksiyonlar bazı kişilerde fazla artmış olmasından kaynaklanır. Avuç içi terlemelerinde genel olarak hormon bozukluklarının etkisi fazla görülmez.

Hayati tehlikesi olmayan bir rahatsızlıktır. Ancak sosyal hayatta sorunlar yaşanabilir. Çünkü aşırı terleme sonucunda insanlarla tokalaşma ve temas etme durumlarında birçok faaliyetin engellenmesine sebep olur. Aşırı terleme durumunun önlenmesi çok zordur. Burada ilaçlar, bitkisel karışımlar ya da psikoterapi yöntemleri pek işe yaramaz. Sadece terleme çok şiddetli değilse her gün terleme önleyici losyonlar kullanılarak etkisinin azaltılması mümkündür. Kremlerin ya da losyonların işe yaramaması durumunda yine geçici olarak haftada 2- 3 defa 20- 30 dk süreyle, iyon toferez tedavisi uygulanabilir. Ellerde botoks tedavisi de yapılabilir ancak bu pek önerilen bir yöntem değildir. bunun yanında kalıcılığı kabul edilen tek etkili tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Aşırı terlemelerde, damlama ve akma seviyelerinde diğer geçici yöntemlerin etkisi yetersiz kalır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır