At Kestanesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » At Kestanesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?
At Kestanesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Günümüz tıp biliminin temelleri yüzyıllar önce insanoğlunun, bitkilerin bazı hastalıklara iyi geldiğini farketmesiyle atılmıştır. Tıp bilimi diğer bilimlerin aksine bir döngü şeklinde gelişmiştir, yani önceleri yadsınan, kabul edilmeyen tedavi yöntemleri zamanla modern tıbbın ana kaynağı olmuştur. İşte at kestanesi bitkisi de geçmişte nefes darlığı çeken atlara, daha iyi nefes alması için verilirken günümüzde eczacılık için iltihap giderici ilaçların ana maddesidir, peki at kestanesi neye iyi gelir?

At Kestanesi Nedir?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki at kestanesinin bildiğimiz kestaneyle hiç bir ilişkisi yoktur. At kestanesi ismi sadece tek bir bitkiyi ifade etmez, ortalama 25 bitkinin ortak adı olarak veya at kestanesigiller ailesin sağlık açısından ve bilinen türüdür. Kışın yapraklarını döken, 20-30 metre kadar boyu olan, gövdesi düz, yaprakları sivri, yaz aylarında pembe benekli çiçekleri açan, meyvesi acı bir ağaçtır. Sağlık için kullanılan ana maddesi meyvesidir. Bu meyve oldukça yararlı ve karbonhidrat kaynağıdır.

At Kestanesi Nerede Yetişir?

At kestanesinin anavatanı Balkan Yarımadası olarak kabul edilmektedir. Kuzey Yarım Küre’ye özgü bir bitkidir. Sağlığa faydası ancak 17. yüzyıl civarında fark edilmiş ve Balkan Yarımadası’ndan Avrupa ve ülkemize yayılmıştır. Ülkemizde park ve bahçelerin süslenilmesinde kullanılan bitkinin yaprakları bazı yörelerde dolma yapımında kullanılmaktadır. Tohumunun kurutulmuş biçimi aktarlardan kolayca temin edilebilir.

At Kestanesi Neye İyi Gelir?Faydaları Nelerdir?

Şimdi geldik at kestanesi neye iyi gelir? Sorusunu cevaplamaya; at kestanesinin en bilinen faydası kan dolaşımını güçlendirmesidir. Bu durama tıp dilinde ‘tonik etki’ denilmektedir. Değeri geç anlaşılan bu bitki için hekimler yıllarca at kestanesi neye iyi gelir? sorusuna cevap aramış ve tonik etki yanında bir çok faydasını keşfetmişlerdir. Bu faydalardan bazıları şunlardır; flebit, hemoroit, varis, bacak ülseri vb. dolaşım rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Nasıl kullanılmalı? Kurutulmuş at kestanesi tohumlarında 1-2 tatlı kaşığı alınır, üzerine sıcak su dökülür ve demlenmeye bırakılır. Mümkünse günde üç kez içilir veya rahatsız yerler bu suyla ovalanır.

At Kestanesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Meyvesinde zehir bulunan bir bitkidir. İşlenmemiş ve esculin yani yeşil kapsülünden arındırılmamış meyvesinin yenmesi zehirlenmeye yol açar. Yenmesi halinde derhal hastaneye gidilmeli ve mide yıkanmalıdır. Yiyen birinin ilk müdahale olarak istifra etmesi gerekir. Hamilelere, şeker ve böbrek hastalarına tavsiye edilmemektedir.

Mutlaka ama mutlaka doktorunuza başvurmadan hiçbir bitki veya ilacı kullanmayınız. Oluşabilecek durumlardan tarafım sorumlu değildir. Sağlığnıza dikkat ediniz, unutmayınız ki alternatif tıp sadece yardımcı bir yoldur.

Kaynak : https://docs.google.com/document , Şifacı amca

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

At Kestanesi Nedir ve Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır