Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli ?

Ana Sayfa » Sağlık » Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli ?
Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli ?

Astım hastalığının nedeni hem genetik hem de çevresel faktörlerdir. Bu nedenle astım hastası olan kişilerin çevresindeki insanlar da bu konuda bilgi sahibi olmalıdır. Günlük hayatta astım hastalığının tetiklenmemesi için dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır.

Evcil hayvanlar, küf ve polenler bu alerjik reaksiyonu tetikler. Nezle, soğuk ve kirli hava, sigara dumanı, parfüm kokusu, gıda katkı maddeleri ve stres bu hastalığın sebeplerindendir ve uzak durmakta fayda vardır.
Mesleksel olarak astım olmak da mümkündür. Çalışılan ortam nedeniyle astım hastası olmak mümkündür. Bu nedenle ortamdan uzaklaşmak gereklidir.

Gece astımı olan kişiler öksürük, nefes darlığı ve hırıltılar ile uyanır. Yatak odasında bulunan eşyalar bu açıdan çok önem taşır. Yatak odasına asla evcil hayvan sokulmamalıdır.

Bulunduğunuz oda soğuk olmamalıdır. Yün, yorgan, yastık kullanımına dikkat etmek gerekir. Alerjik maddelere özen göstermek gerekir.

Yiyecekler ile gelen astımda dondurulmuş gıdalar ve fast food yememeye özen göstermek gerekir. Bu tür yiyeceklerin bozulmadan uzun süre kalması için kullanılan maddeler astım krizlerini tetikler. Her daim ilk tercih doğal ve zararsız besinlerden yana olmalıdır.

Aşırı tuz kullanmaktan kaçınmak şart. Alkol tüketimine ise kesinlikle son vermek gerekiyor. A, C ve E vitamini tüketmeye özen göstermek vücudun direncini arttırır ve astım şikayetlerinizi azaltır.

Yün, kuş tüyü gibi ürünler yerine sentetik bazlı ürünler tercih edilmelidir. Toz tutmayan döşemeler ve eşyalar rahat olmanızı sağlar. Sık sık temizlik yapılması şarttır.

Astım hastası olan çocukların tüylü oyuncaklarla oynamasına izin verilmemelidir. Rutubetli ortamlarda uzak durulmalı, gerektiğinde ise oda havalandırılmalıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır