Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı Çözümü

Ana Sayfa » Sağlık » Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı Çözümü
Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı Çözümü

Yaz aylarında daha çok öne çıkan bir sorun olan aşırı terleme, kötü bir kokuya sebep olması nedeniyle; hem kişinin kendisini hem de yakın çevresini olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle el, ayak ve koltukaltı bölgelerinde oluşan terlemeler; kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.
Aşırı terleme sonucunda kişinin can sıkıntısına engel olmak için çeşitli bitki çaylarının hazırlanması ve tüketilmesi bir seçenektir. Bol baharatlı olarak besinlerin tüketilmesi, tuz ve alkolün tüketilmesi vücuttaki kan damarlarının genişlemesine neden olarak terlemeye sebep olan etkenler arasında yer almaktadır. Bu sebeplerden ötürü havanın sıcak olduğu günlerde bilhassa; tuz, alkol ve baharat tüketimine dikkat edilmelidir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terlemenin önüne geçmek için günlük olarak birkaç alıç bitkisi yenilebilir veya alıç çayı hazırlanıp günde 2 bardağa kadar tüketilebilir. Karabaş otu, yeşil çay ve şahtere otundan hazırlanmış olan çay çeşitleri tüketilebilir. Terlemeyi arttırmaları sebebiyle zencefil ve ginseng çaylarından uzak durulmalıdır.


Terleme olayı aslında, vücudun bir şekilde kendisini koruma sistemini çalıştırmasıyla oluşmaktadır. Aşırı terleme durumları genellikle; şeker hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması, menopoz, obezite ve andropoz hastalıklarının işareti olarak ortaya çıkabilir. Tüm bu nedenlerden ötürü aşırı terleme sorununun altında yatan sebepler araştırılmalı ve tespit edilmelidir. Ancak bölgesel olarak yaşanan terlemenin bu hastalıklarla bir ilgisi olmamaktadır.
Ayaklardaki Terlemenin Önüne Geçmek

Eğer ayaklarınızın aşırı derecede terlemesinden şikayetçiyseniz; ılık olan suyun içine kekik, adaçayı, papatya ve deniz tuzu ekleyerek ayaklarınızı bu suda bir süreliğine dinlendirmeniz faydalı olacaktır. Böylelikle hem ayaklarınızdaki yorgunluk hissi geçecek hem de ayak terlemesi ve kokusunun önüne geçmiş olacaksınız.
Terlemeyi Azaltmak İçin Uygulanabilecek Olan Diğer Doğal Yöntemler

  •  -Her gün 1 avuç kadar üzüm tüketin. Üzüm meyvesi, vücudunuzu serin tutmaya yardımcı olacaktır.
  • -El ve ayaklarınızdaki terlemelerin önüne geçmek için; demlediğiniz ve soğuttuğunuz çay içinde el ve ayaklarınızı bir süre dinlendirin.
  • -Banyonuzun son durulama suyuna, adaçayı yaprakları ekleyin.
  • -Sabah ve akşam olmak üzere birer bardak yeşil çay için.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı Çözümü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır