Aronia Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Aronia Meyvesinin Faydaları Nelerdir?
Aronia Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Aronia Nedir?

Aronia,  özellikle soğuk iklimlerin meyvesi olarak bilinmektedir. Gülgiller familyasındandır. Yetiştirildiği bölgelerde önceleri süs bitkisi olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında meyve olduğu keşfedilen Aronia, Rusların yaban mersini olarak adlandırabiliriz. Oldukça hoş bir görüntüye sahip olan Aronia meyvesi mor renklidir. Ancak kara ve kızıl Aronia cinsleri de vardır.  Odunsu bitkilerdendir. Ancak meyveleri küçük ve yumuşaktır. Yetiştirildiği ülkelerde şarap olarak kullanılmaktadır.

Aronia Nerede Yetişir?

Soğuk iklimlerin meyvesidir. Ancak ışığı sevdiği için güneşe ihtiyaç duyar. Bu yüzde ya tam güneş almalıdır ya da çok gölgelik olmayan alanlarda yetişmelidir.  Yeterli ışık alamazsa küllenmeye yol açarak hastalanır. En fazla -25 C° soğuğa karşı dayanabilmektedir.  Aronia meyvesinin anavatanı Rusya ve Doğu Avrupa olarak kabul edilmektedir.

Aronia Meyvesi Neye İyi Gelir?

Aronia meyvesi Türkiye’de pek bilinmese de soğuk iklimlerde oldukça tanınan bir meyvedir. Özellikle içeriğindeki maddeler kansere karşı güçlü bir koruyucudur. Bu meyve aynı zamandan diyabetik hastalarda şeker hastalığını düzenleyici etkiye sahip olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Aronia meyvesi neye iyi gelir sorusunun yanıtlarından biri de tansiyon hastalığını dengede tutabilme özelliğidir.  Kan hücrelerini olumlu yönde harekete geçirir. Aronia meyvesi neye iyi gelir sorusuna açıklık getirirken en önemli cevap tümörler üzerindeki etkisi büyük olduğu bir gerçektir. Çağın hastalığı olan kanserle mücadelede bu meyve güçlü bir alternatif şifa kaynağıdır.

Elbette ki doğanın mucizesi olan Aronia meyvesinin faydası bunlarla sınırlı kalmıyor karaciğer enzimlerini düzenleyerek, karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bununla beraber vücutta bulunan iltihapları giderir.  Mide de bulunan ülseri tedavi eder. İçeriğinde bulunan maddeler özellikle kışın çok yararlıdır. İnsan vücudunu gribal enfeksiyonlardan uzak tutarak, vücut direncini korur.

Yan etkileri nelerdir?

Herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte alternatif tıbbi tedavi olarak kullanılacak ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aronia Meyvesinin Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır