Anemi hastalığı nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Anemi hastalığı nedir?
Anemi hastalığı nedir?

Kanın içerisinde kırmızı kan hücreleri bulunmaktadır. Bu kan hücrelerinin içerisinde de oksijenin dağıtılmasını ve kan hücrelerinin kırmızı renge sahip olmasını sağlayan hemoglobin bulunur. Nefes aldığımız sırada akciğerdeki oksijen, bu hemoglobin sayesinde paylaştırılır. Hemoglobinin kanda yeterli oranda bulunmaması da anemi hastalığına sebep olmaktadır.

Demir eksikliği aneminin en çok rastlanan türüdür ki, bu durumda organizmada yeterli düzeyde demir olmamaktadır. Demir kandaki hemoglobine bağlanır ve oksijenin dağıtılmasına yardımcı olur. Bu durum özellikle çocuklarda daha sık görülmektedir.

Demir oranının az olduğu hastalarda çok keskin belirtiler görülmemektedir. Kan analizi yapıldığında, bu konuda net teşhis yapılabilmektedir. Ancak eğer hastalık daha ağır seyrediyorsa, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve kabızlık gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Bu durumda hastaların toprak gibi şeyleri yeme isteği söz konusu olmaktadır.

Ayrıca aşağıdaki belirtiler de anemi hastalığına işaret edebilir:

Kulaklarınızın çınlaması
Ağız kenarlarında oluşan çatlaklar
Tırnak üzerinde çatlak oluşması
Dilinizin normal renginden daha koyu kırmızı olması ve çatlak oluşması
Yutkunma esnasında zorlanma ve ağrı
Demir eksikliği bulunan çocuklar konuşmaya normalden daha geç başlar ve daha geç yürür.

Anemi tedavisinde içerisinde demir olan kür ilaç ve şuruplar kullanılır. 2 ay kadar bu diyet uygulandıktan sonra hastalık tedavi edilebilir. Ancak demir depolarının doldurulması için belirli bir süre demir tedavisi almak gerekmektedir. Bu tedavi bir yıla kadar uzayabilmektedir. Çocuklarda ise şurup veya damla yoluyla ilaç kullanılmaktadır. ilaç aç karnına veya kahvaltı arasında alınır. Çünkü bu öğünde demir daha iyi nüfus etmektedir. Aynı zamanda C vitamini ile beraber demir ilacının alınması demir üretimini daha iyi tetiklemektedir.

Demir kırmızı et, ciğer, yumurta sarısı, gibi et ve hayvansal gıdalarda, yeşil sebzelerde ve kuruyemişlerde bolca bulunur. Anemi hastalarının bu gıdaları düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Anemi hastalığı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır