Akciğer kanseri nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Akciğer kanseri nedir?
Akciğer kanseri nedir?

Kanser; insan vücudunda hücrelerin kontrol altında olmadan çoğalması durumudur. Normal bir insanda, her an hücreler ölmekte ve bunun yerini yeni oluşan hücreler kaplamaktadır. Belirli bir oranda çoğalan hücreler, yeterli sayıya ulaştığında üreme durdurma emri gerçekleşir. Akciğer kanseri de akciğer hücrelerinin kontrolsüz çoğalması durumudur. Akciğer, insan vücudu için oksijen girişini ve karbondioksit çıkışını denetleyen ana organ olması yönüyle hayati tehlike taşımaktadır. Diğer kanser türlerine göre daha fazla önemsenmesi gereken ve daha çabuk müdahale edilmesi gereken bir yapıya sahiptir.

Oksijen taşıması yönüyle önemli bir göreve sahip olan akciğer, dışarıdan aldığı havayı bronşçuklara getirerek vücudun gaz döngüsünü sağlamaktadır. Akciğer kanserinin oluşmasında temel faktör olan tütün kullanımı, bu şekilde akciğeri zehirler. Bronşçuklar sigara dumanına maruz kalarak hücrelerinin yapısının bozulmasına sebebiyet vermektedir. Akciğer kanseri oluşumunda ana etken olarak görülebilecek sigara, pasif ortamda da zehirlemeye devam etmektedir. Bu gibi çeşitli etkenlerden dolayı 2 farklı kanser türü ortaya çıkmaktadır.

Küçük hücreli Akciğer kanseri: Yaygın olmayan bu kanser tipi, insan metabolizmasını çok hızlı bir şekilde etkilemekte ve tedavisi diğer türlere göre daha zor olmaktadır.

Küçük hücreli olmayan Akciğer Kanseri, Akciğer Kanseri olan insanlar arasında yaygın olan türdür. Akciğere yayılma hızı diğerine göre daha yavaştır. Tedavi süreci daha kolaydır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Akciğer kanseri nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır