Sığla Yağının Faydaları Nelerdir Sığla Yağı Nerelerde Kullanılır?

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Sığla Yağının Faydaları Nelerdir Sığla Yağı Nerelerde Kullanılır?
Sığla Yağının Faydaları Nelerdir Sığla Yağı Nerelerde Kullanılır?

Sığla ağacı, 20 m yüksekliğe kadar erişebilen çınar görünüşünde bir ağaçtır Muğla ilinin muhafazalı ve sulak bölgelerinde küçük topluluklar halinde dünyamızı temizlemeye devam etmektedirler. Sığla ağacından elde edilen sığla yağı Türkiye’nin ihraç ürünlerinden biridir.
Sığla yağı elde etmek biraz zahmetli bir iştir. Sığla yağının yapım aşamaları vardır. İlkbaharın gelmesiyle birlikte sığla ağacının gövdelerine çentikler atılır.  Temmuz ayından itibaren gövde özel bıçaklar ile kazınarak balsam ve kabuklar alınır, bunlar 10-30 dakika kaynar suda tutulur, sıkılarak balsam kabuklarından ayrılır. Balsamı alınmış olan kabuklara “Günlük” ismi verilir

Sığla yağının oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Sığla yağı, antiseptik, yara iyi edici, bilhassa uyuz böceğine karşı, parazitleri yok edici ve balgam söktürücü etkilere sahiptir. Vücudun içinde, balgam söktürücü ve belsoğukluğunu iyi edici olarak kullanılır. Haricen ise, vücut parazitlerine karşı merhem halinde kullanılır.
Sığla Yağı, yatıştırıcı özelliğe sahip olduğundan, özellikle romatizma ağrılarını azaltmakta etkilidir. Sığla yağı romatizmal hastalıklarda ağrıyan bölgenin üzerine direk sürülerek üstü streç poşetle kapatılır. Bu şekilde bir gece bekletilir.

Sığla yağı cilt için de oldukça faydalıdır. Özellikle cilt kuruluğunda faydası çok büyüktür.  Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Vücuda kuvvet verir. Adet söktürücüdür. Mide hastalıkları konusunda son derece faydalıdır. Özellikle mide ülserine yarar sağlar.

Sığla yağı, sağlık alanında mide ülserinin düşmanı olarak kullanılır. Yara iyileştirici etkisi olduğu için midedeki yaraları iyi eder. Mide ülseri ve on iki parmak bağırsağı rahatsızlıklarında sığla yağı ile şeker ya da bal karıştırılarak içildiğinde mide ve bağırsakları rahatlatır. Bu karışım kür olarak da uygulanabilir. 21 gün içilir. Bir hafta ara verilir.
Sığla yağı, ilaç ve parfüm yapımında kullanılır. Kuru üzümle birlikte yenirse, zihni açar, öksürüğü keser ve kusmayı önler. Ter kokularını gidermekte etkilidir. Sığla yağı parfüm kokusunun uçmasını engellediği için parfümlerde, cildi yumuşattığı için sabunlarda kullanılır. Ayrıca sığla ağacının kabuklarından buhur yapılarak evde yakılırsa eve hoş bir koku yayılır. Evdeki kötü kokuları yok etmek için biçilmiş kaftandır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sığla Yağının Faydaları Nelerdir Sığla Yağı Nerelerde Kullanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır