Şifremi nasıl oluşturmalıyım?

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Şifremi nasıl oluşturmalıyım?
Şifremi nasıl oluşturmalıyım?

Şifreler artık teknoloji ile olan bağımızı güvenli hale getiren bir bağ oluşturmuş durumda geldi. Neredeyse her bilişim alanında şifre kullanmaya başladık. Bilgisayar, cep telefonu, internet bankacılığı, kredi kartları gibi alanlarda ister istemez şifre kullanma mecburiyeti doğuyor.

Durum böyle iken şifre kırıcılar bu güvenli bağı aşarak özel bilgilere ulaşmak için boş durmuyor. Kullandığımız şifreleri kırabilmek için her geçen gün daha iyi sistemler geliştiriyorlar. Bunlara karşı koyabilmek için çeşitli önlemler alıyoruz.

Bu önlemlerden belki de en etkili yöntemlerden biri güçlü şifreler kullanmaktadır. Güçlü şifre nedir diye sorarsanız, kırılması, tahmin edilmesi zor, çeşitli karakterlerden oluşan şifrelerdir diyebiliriz.

Nasıl güçlü bir şifre oluşturabilirim?
Şifre oluştururken çeşitli karakterler kullanın. Kelime veya sayı kullanmanızı kesinlikle tercih etmeyin. “klavye” veya “1453” gibi.

Şifre oluştururken sadece harf veya sadece rakam kullanmayın.

“bilgisayar” “kalem” “internet” “ahmetpc” gibi kelimeler kırılması çok kolay şifrelerdir. Kolayca tahmin edilebilir. En kolay şifre kırma programı ile kırılabilirler. Bu programlar, şifreyi bulabilmek için veritabanlarındaki sözcükleri otomatik olarak sistemde denerler. Dakikada belkide binlerce kelime deneyebilirler. Bu programın özelliğine bağlıdır.

“zxcvbn” gibi klavyede yan yana olan harfler basit şifre örneğidir.
“1903” “1453” “01012014” gibi tarih belirten şifrelerde basittir.

Size tercih edeceğimiz şifreler, karma şifrelerdir. Mesela bu şifre güçlü bir şifredir: 1354%fd*r62

Bazı sistemler * / % gibi özel karakterler kabul etmeyebilirler.

Şifreniz ne kadar uzun olursa o kadar kırılması zor demektir. Uzunluk önemli bir etkendir.

Son olarak size tavsiye edeceklerimiz şifrenizi not almanız gerektiğidir. Bunu kolayca unutabilirsiniz. Şifrenizi bir kağıda not alıp saklayabilirsiniz. Şifrenizi paylaşmamanız güvenlik için daha iyi olacaktır. Her işleminiz için aynı şifreyi kullanmayın. Aynı şifreyi kullandıkça güvenlik riski daha da artacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Şifremi nasıl oluşturmalıyım? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır