Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Pırasanın Faydaları Nelerdir?
Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasa kokulu bir bitki olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmez. Ancak pırasa, eskimez kitaplara baktığımızda, pek çok hastalığa iyi geldiği için gerçek adı pürhassa idi. Daha sonra halk arasında değişikliğe uğrayarak bugünkü adını almıştır.

Pırasa, özellikle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilen sebzelerden biridir. Ayrıca pırasa yeşil yapraklı bir sebzedir. Pırasa, boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. Bunun yanı sıra pırasa sindirim sistemini düzenler, bağırsakların sağlıklı çalışmasında yardımcı besindir. Pırasanın bir başka özelliği ise lif açısından son derece zengindir. Diyet yapanlar pırasa yemeğini gönül rahatlığı ile tüketebilirler.  Pırasa, aynı zamanda A, C, K ve B6 vitaminleri için çok iyi bir kaynaktır.

Pırasanın vitaminlerini kaybetmemesi için pişirme aşaması çok önemlidir. Şu unutulmamalıdır ki sebzeler kısık ateşte, kendi özsuyu ile tıkırında pişirilmelidir. Sebzeleri ne kadar az pişirirseniz o kadar çok sağlıklı olur.
Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Damarlar: Damarları koruyan, damarlarda plak oluşmasını önleyen vitamin pırasada bol miktarda bulunur. Bu bileşen, damar astarlarını aşırı aktif oksijen moleküllerine ve tahribata yol açan diğer faktörlere karşı korur. Pırasa bu özelliği ile yüksek tansiyonu düşürmek için tüketilebilecek sebzeler arasında yer almaktadır.

Folat: Pırasa folat isimli bir vitamin içerir. Vücut bu vitamine özellikle gebelik döneminde ihtiyaç duyar.

Antioksidan: Pırasa, güçlü bir antioksidan olan “polifenol” içerir. Bu antioksidanlar vücudumuzda bulunan ve çeşitli kronik hastalıklara zemin hazırlayan serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca pırasa vücutta süpürge görevi görür. İyi bir bağırsak temizleyicisidir.

Vitamin ve Mineraller: K, A, C, B6 vitamini, manganez ve demir mineralleri bakımından zengin olan pırasa vücudumuza enerji sağlamaktan, kemik ve doku gelişimine katkıda bulunmaya kadar pek çok işe yarar. Pırasa yemeği haftada en az iki defa tüketilmelidir. Pırasayı çiğ olarak tüketmek daha faydalıdır. Pırasayı çiğ olarak tükettikten sonra kokusundan rahatsız oluyorsanız bir miktar kakule çiğneyebilirsiniz. Pırasanın rahatsız edici kokusu gidecektir.

Kemik Sağlığı: Kemik sağlığı ve kan akışının düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan K vitamini pırasada bol miktarda bulunmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pırasanın Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Pelin21 Ocak 2016

Kış aylarında gerçekten tüketilmesi gereken sebzelerden bir tanesi. Ancak içeriğinde aynı zamanda yüksek miktarda sodyum içerdiğini de söylemek gerekiyor. Sodyum tüketimi hakkında dikkatli olan kişiler varsa dikkat etmeli.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır