Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?
Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?

Mürekkep lekesi iş, okul yada günlük hayatta karşımıza çıkabilecek bir tehlike gibidir. Ele dökülen mürekkep günlerce yada kıyafetlere dökülen mürekkep hiç çıkmayabiliyor. Bu lekeye karşı şu bilgiler faydalı olacaktır;

Normal mürekkep lekesini çıkarmak için, lekenin üzerinden soğuk su akıtılır. Bu işlem, su renksiz akıncaya kadar devam ettirilir. Sonra bol deterjan hafifçe köpürtülerek lekeye sürülür ve sonra sabunlu suyla yıkanır. Eğer uygunsa çamaşır suyu da kullanılabilir. Farklı bir işlem olarak kabartma tozu ile oksijen karıştırılarak bir macun haline getirilip, lekenin üzerine sürüldükten sonra buhara tutulur. Mürekkep lekesi ayrıca, limon ve tuz karışımıyla ya da sütle silinerekte çıkartılabilir. Ancak bazı mürekkepler kalıcıdır ve bunları çıkartmak pekte mümkün değildir.

Parke üzerine dökülen mürekkebi çıkartman için, süt ve gliserin karıştırılır. Yumuşak bir sünger bu karışıma batırılarak leke silinir. Sonra temiz bir su ile leke bölgesi yıkanır.

Deri koltuğa döküne mürekkep lekesini çıkarmak için, yumuşak nemli bir bezi limonlu suya batırarak leke bölgesi silinmeli.

Beyaz örtüye dökülen mürekkep lekesini çıkarmak için, domates kullanılmalıdır. Domates ortadan ikiye bölünerek lekeye sürülmeli. Biraz bekletildikten sonra sıcak su ile yıkanarak temizlenmeli.

Tükenmez kalem lekesi, alkol ile kolayca temizlenebilir. Ayrıca sütün içerisine bir miktar sirke koyup, yumuşak bir bezle leke bölgesini silerekte leke çıkartılabilir.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar

Katrak karası olarak tanımlanan mürekkep lekesi hemen hemen herkesin baş düşmanı halindedir. Özellikle ortaokulda çok daha sık kullanılmaya başlanan mürekkepli kalemleri doldurma esnasında ya da doğru kullanım yapamam sırasında mürekkeplerin döküldüğünü sıçradığını sık sık görebilirsiniz. Pek kıyafete damlayan mürekkep lekesi nasıl çıkar hemen bir bakalım.

Mürekkep lekesi kıyafetlerden nasıl çıkar?

Mürekkep lekesi kıyafetlere döküldüğünde ilk aklınıza gelen artık o kıyafeti çöpe atmak olacaktır ama hemen acele etmeyin ve mürekkep çıkarmak için gerekli olan püf noktalarını yaparak bu lekelerden kurtulun deriz. İlk olarak mürekkep dökülen kıyafete en erken zamanda müdahale edebilmek çok önemli olacaktır.  Akana kumaşı ilk olarak suyun önüne verini ve ovalamadan akıp gidebildiği kadar mürekkebin yok olmasını izleyiniz.

Sonrasında ise bol deterjan kullanılarak köpürtme işlemi yapılır.  İyice duruladıktan sonra çoğunlukla mürekkebin yok olduğunu görebilirsiniz.

Mürekkep olan elbisenin temizlenmesi aşamasında farklı yollarda var elbette mürekkep lekesine en iyi gelen karışımlardan biri limon tuz karışımı olacaktır. Bu karışımı üstüne dökerek bir iki dakika bekletiniz ve o şekilde yıkayarak çıkmasını sağlayınız.

Bir diğer püf noktası ise mürekkep dökülmüş olan kıyafeti süt ile yıkamak olacaktır. Elbette bazen bunları yaptığınız halde hiç çıkmayan mürekkep boyası da olabilir.  O boyanın ne kadar dayanıklılığı olduğu ile doğru orantılıdır.

Parke üzerine dökülen mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?

Parke üzerine dökülen mürekkep lekesi için süt ve gliserin maddesini karıştırarak bir sünger ile silmeyi deneyiniz. Çok çabuk bir şekilde çıktığını görecesiniz

Beyaz örtüde mürekkep lekesi nasıl çıkacaktır?

Beyaz örtüye dökülen mürekkep boyasını domates ile giderebilirsiniz. Domatesi keserek lekenin üzerine bolca sürünüz ve biraz bekletip yıkamaya bırakınız

İlginizi çekebilecek yazılar:
Çikolata lekesi nasıl çıkar?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

şair adam29 Eylül 2010

her tür mürekkep lekesi için aynı ölçüde etkili leke çıkarıcı bulmak mümkün değildir. Bu yüzden mürekkep lekesi çıkarılır iken en önemli sorun; çok farklı mürekkep formülü olmasında ve bu nedenle mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna ilişkin tek bir yanıtın olmamasındadır. Neyse ki, mürekkep lekesi çıkarırken birçok durumda yararlanabilecek olduğunuz ve başarılı olabilen yöntemler de vardır. Teşekkürler ayrıca makaleniz için

kartal14 Ekim 2012

Tükenmez kalem lekesi, alkol ile kolayca temizlenebilir. Ayrıca sütün içerisine bir miktar sirke koyup, yumuşak bir bezle silinir…

musayip05 Temmuz 2013

Sayin Kartal , süt ve sirke karisimi demissiniz.
elimde 1 tanker süt var, bunun kac litresine kac gram sirke koymamiz gerekir ? :)))

sinan u29 Ağustos 2013

Mürekkep lekesini araba balata spreyin sıkın ve süngerle silin eser kalmayacaktır.

bymk18 Eylül 2013

beyaz bir tişörte 2-3 nokta kadar bi kırmızı tükenmez kalem lekesi oluştu bu süt ve sirke yöntemi etkili olur mu yada kolonya da işe yaramaz mı ?

Ferhan KARA20 Eylül 2014

Bu kadar tavsiye bu kadar makale için teşekkürler ama asıl doğa harikasını kimse bilmiyor.

Tecrübe ile sabittir.
Mürekkep lekesi olan elbisenizi yağmurlu havada ipe asın. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

Bu tecrübem lekeli bir pantolonum ile yağmurlu havada islanip eve geldiğimde bacagimin masmavi olması ile keşfedildi.

sanane15 Aralık 2014

ya benim okul tişörtüm beyaz uzun kollu üstüne mavi mürekkep döküldü nasıl geçirebilirim

gulumcicek18 Nisan 2016

benim ayakkabimin kenarina dokuldu sivi tebesir nasil cikaricagim?

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır