Kuru Meyvelerin Faydaları

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Kuru Meyvelerin Faydaları
Kuru Meyvelerin Faydaları

Kış aylarında tüketilen kuru meyveler, vücut için vitamin deposu. Faydaları saymakla bitmeyen bu meyveler, aynı zamanda hastalıklara karşı en güçlü silahınız.

Kuru Meyve Nedir

Mevsiminde toplanmış meyvelerin, uygun şartlarda kurutulup, suyunun uçurulmasıyla oluşan meyvelere, kuru meyve denir.

Kuru Meyve Nerede Yetişir

Ülkemiz meyve çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir coğrafyadır. Aradığınız hemen her meyveyi, ülke sınırlarının içerisinde bulabilirken, şimdilerde tropikal meyve yetiştirilmeye başlayan bölgeler de mevcut.

Meyveler dalından sulu bir şekilde toplanarak; güneşte ya da serin bir yere serilerek kurutulur. Büyük gıda firmaları, meyve ve sebze kurutma işini büyük fırınlarda yapmaktadır. Kuru meyveyi dalından toplayarak sahip olunamayacağını belirtmek isteriz.

Kuru Meyve Neye İyi Gelir

  • Kuru meyveler yüksek antioksidan içerdikleri için, vücudu serbest radikallere karşı korur.
  • Kuru meyvelerden olan armut kurusu; vitamin bakımından zengin olmasının yanında, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olmakta. Ayrıca böbreklerde oluşan kum ve taşın, böbreklerden atılmasına yardımcı olmakta. Bu mucizevî meyve kurusunun diğer faydaları ise; yüksek tansiyonu düşürür, kanı temizler, kabızlığı giderir, sinirleri yatıştırıp, zihni yorgunluğu giderir, tükürük ifratını artırır, susuzluğu giderir, Hamilelerdeki kusmayı azaltır, mide problemlerine iyi gelir. Armut kurusu neye iyi gelir, sorusunu kapsamlı bir şekilde açıkladıktan sonra, bu meyve kurusunu dolabınızdan eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.
  • İçerisinde bol miktarda kalsiyum ve D vitamini içeren kuru eriğin, özellikle bayanlar tarafından tüketilmesi gerekmekte. Bu şifalı meyve kurusunun içerdiği potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle;  ;tansiyon, kalp, karaciğer ve böbrekleri için oldukça faydalıdır. Yüksek lif içeriği sayesinde, oldukça doyurucu olan erik kurusu, aynı zamanda şekeri düzenler, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Erik kurusu neye iyi gelir sorusunun yanıtını sizlere vermişken, bu meyve kurusunu evinizden eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.
  • Beyaz dut kurusu; kalsiyum, demir,B1,B2 ve C vitamini yönünden oldukça zengindir. Ayrıca bu şifalı meyve kurusu, ateşi düşürdüğü gibi, idrar söktürücü özelliği de vardır. Ağız ve boğaz yaraları için, karadut şurubunun bulunmaz bir şifa kaynağı olduğunu da belirtmek gerekir.
  • Bir başka şifalı meyve kurusu olan kuru kayısının yararlarını sıralayacak olursak; İçerdiği A vitamini sayesinde, akneleri giderir. Şeker hastalığının oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanserden korur. Görme fonksiyonlarını güçlendirir. Sindirim sistemine iyi geldiği gibi, stresi önleyip, kansızlığı giderir. Kayısı kurusu neye iyi gelir sorusunun cevabını öğrendiğinize göre, bu şifalı meyve kurusunu hayatına eklemeniz gerektiğini biliyorsunuz artık.
  • Bol miktarda fosfor ve demir içeren çilek kurusu, C,B,K vitaminlerini de barındırır. Kolesterolü düşürüp, damar tıkanıklığını önlemenin yanında, vücuda kuvvet verir. Kanserden de koruyan bu şifalı meyve kurusu; sindirim sistemini düzenler, bağırsak kurtlarını döker, diş etlerini güçlendirip, ağız kokusunu giderir, stresi azaltıp, tansiyonu düşürür. Cildi nemlendirir. Romatizmal rahatsızlıkların yanında, karaciğer sorunlarının düzeltilmesine yardımcıdır.

Kuru Meyvelerin Yan Etkileri Nelerdir

Kuru meyveler yararlı diye, avuç avuç kuru meyve yememelisiniz. Fazla miktarda meyve kurusu tüketirseniz, vücudunuzdaki şeker oranı yükselebilir. Bu nedenle bir uzmana görünüp, yiyebileceğiniz kuru meyve miktarını öğrenebilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kuru Meyvelerin Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır