Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkartılır?

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkartılır?
Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkartılır?

Japon yapıştırıcısını ve onun kuvvetli yapıştırıcı etkisini bilmeyen yoktur. Öyle ki zarar görmüş eşyalarımızı onarırken sağlam olması açısından hep onunla yapıştırırız. Fakat yanlışlıkla birkaç damla dahi olsa elimize döküldüğünde sanki derimize işlemişcesine çıkarılmaz bir hal alır. Peki bu zorlu leke elden nasıl çıkartılır?

Japon yapıştırıcısı çok kısa sürede kuruma ve yapışma özelliği gösteren tek bileşenli bir tür yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcının yüzeyde veya cillet bıraktığı lekeyi çıkarmak için bir ayrıştırıcı (solvent) kullanmak şarttır. Ayrıştırıcı özelliği ile bilinen, bayanların ojelerini çıkarmak için de kullandığı aseton bu iş için yeterli sayılır. Japon yapıştırıcısının bulaştığı bölgeye 3-4 damla aseton dökülerek yavaşca ovalanır. Yumuşama eğilimi gösteren lekenin deriden ayrılması sağlanır. Bu esnada çok dikkatli olmak gerekir. Aksi halde deri de beraberinde yırtılabilir.

Japon yapıştırıcısını çıkartmak üzere üretilmiş kimyasallar satılmaktadır. Bu kimyasallar cilde ve leke yüzeyine beklenmedik zararlar verebilir. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Japon Yapıştırıcısı Neden Bulunduğu Tüpe Yapışmaz?

Japon yapıştırıcısı oldukça kuvvetli bir etkiye sahip olmasına rağmen bulunduğu kaba yapılmamaktadır. Çünkü bu tarz yapıştırıcılar monomerdir yani siyano akrilit içerir. Bu maddenin etkinleşmesi için su ve hidrojenin oluşturduğu nemli bir ortam gerekmektedir. Hâlbuki yapıştırıcının konulduğu kaplar özel olarak üretilir ve içeriğinde oksijen aynı zamanda da nem bulunmaz. Yapıştırıcıların ağzının açık bırakılmamasının nedeni de budur. Açık bırakılan tüplerde bulunan yapıştırıcı uçar. İnsan derisine kolayca yapışmasını sebebi derideki sıcaklık ve nemdir. İki madde yapıştırılırken hava tamamen kesildiği için monomer kolaylıkla promere dönüşmekte böylece yapıştırıcı etkisini göstermektedir.

Japon yapıştırıcıları nerelerde kullanılır?

Sıvı yapıştırıcılar en çok tercih edilenler arasında yer alır ve daha çok porselen, deri, seramik, lastik gibi maddeler üzerinde kullanılır. Jel olanlar ise daha kıvamlı olup cam, mücevher, tahta ve sert plastikler üzerinde etkilidir. Bu tarz yapıştırıcılar az sürülmelidir. Daha çok mobilyacılıkta, döşemecilikte ve hobi etkinliklerinde ise sprey olanlar kullanılır. Bu tarz yapıştırıcılar diğerlerine oranla daha etkili olmakta ve uzun süre etkisini sürdürmektedir. Elektronik cihazlarda kullanımı ise cihazın bozulmasına ve özelliğinin kaybolmasına neden olabilir.

Japon yapıştırıcısı kıyafetlere dökülünce ne yapmalı?

Kıyafetlerinize yapıştırıcı döküldüğünde hemen o bölgeye sentetik tiner dökmeniz gerekir. Daha sonra biraz bekletmenin ardından makineye atıp yıkadığınızda lekenin tamamen kaybolduğunu görebilirsiniz. Burada önemli olan sentetik olanın kullanılmasıdır. Selülozik tiner yapıştırıcıdan dolayı oluşan lekeler üzerinde etkili değildir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkartılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

zeynep özer23 Ekim 2011

AYYY BERBAT Bİ ŞEY GERÇEKTEN Bİ KERE ELİME DÖKÜLDÜ VE BERBATTI.SANKİ PARMAĞIM SERTLEŞMİŞ VE HİSSEDİLMİYORDU.AMA BEN BADEM YAĞIYLA KOLAYCA ÇIKARDIM.SİZE TAVSİYEM BADEM YAĞI ÇOK İYİ SONUÇ VERİYO.BENCE OLDUĞUNDA AZICIK BADEM YAĞI DAMLATIN VE BEKLETİN.İYİ SONUÇ VERECEKTİR EMİNİM…….

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır