Turbo nedir, nasıl çalışır?

Ana Sayfa » Otomobil » Turbo nedir, nasıl çalışır?
Turbo nedir, nasıl çalışır?

Turbo, daha fazla soğuk havayı motora vererek aracın performansının artmasını sağlar. Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur. Bu yüzden motordan içeri giren hava ne kadar yoğun olursa içerideki patlamada o derece şiddetli olur. Bu sayede üretilen güç ve tork daha da fazlalaşır. Otomobillerin soğuk havalarda daha çok performanslı olmasının sebebide budur.

Otomobillerin performanslarını artırmak için iki çeşit turbo sistemi kullanılmaktadır. Bunlar süperşarj ve turboşarjdır. Süperşarj turbo, gaza basıldığı andan itibaren etkisini gösterir ve  turboşarja göre daha çok yakıt tüketir. Turboşarjın çalışma sistemi daha geç işlediği için etkisini süperşarja göre daha uzun sürede gösterir.

Turbolu araçları yüksek devirde kullandıktan sonra, aracı stop ettirmeden önce rölantide 3-5 dakika çalıştırmak gerekir. Böylece türbün boşalır ve soğur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Turbo nedir, nasıl çalışır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

yılmaz7104 Haziran 2010

Turbo yu en detaylı anlatılmıs hali heralde 🙂

bekir.01 Ekim 2010

Uzun bir yola çıkarken mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor turbonun. Motoru soğutma işlemini yapmıyorsa turbo araç haralet yapar ve 1.000 tl gibi zarardan olursunuz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Chiptuning nedir?

Chiptuning nedir? 28 Haziran 2014

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır