Trafik sigortası nedir?

Ana Sayfa » Otomobil » Trafik sigortası nedir?
Trafik sigortası nedir?

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç sahibi tarafından yaptırılması gereken zorunlu bir sigortadır. Aksi halde aracın trafiğe çıkması yasaklanır. Herhangi bir kaza durumunda bizi veya karşı tarafı maddi açıdan güvence altına alır. Trafik sigortası her sene yenilenmesi gerekir ve yanlızca Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.

Hergün milyonlarca şöför aracı ile trafiğe çıkmakta. Her an kaza riski taşıyan şöförlerin meydana gelebilecek kazalarında can ve mal kaybında, trafik sigortası belirlenen sigorta limitine kadar zararı karşılar. Ancak trafik sigortası yapılan aracın zararını değil, zarar verilen aracın yani karşı tarafın zararını karşılar. Kusur oranı yüzdesi sizde ne kadarsa, trafik sigortası da karşı tarafın zararını o yüzde üzerinden kaşılar. Trafik sigortası teminatları maddi, tedavi gideri, sakatlanma ve ölüm olmak üzere üç başlıkta toplanır. Her teminat kendi içerisinde belirlenen limitler dahilinde incelenir.

Trafik sigortasını her sene zamanında yenilemek gerekir. Aksi halde bir çevirmede yakalanıldığında polis memurları aracı bağlar. Çünkü ceza ödeyerek trafik sigortası geçiştirilemez. Aracı tekrar almakta hiç kolay değildir.

Trafik sigortası hakkında daha fazla bilgi almak ve mevzuatları okumak için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği‘nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Trafik sigortası nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

kenann12 Ocak 2011

Scudo kamyonet araba var her sene 700 lira vermekten bıktık vallahi. şu vergilerde de bi indirim yapsalar 🙁 daha muayene egzoz muayenesi sigortası ohooo ölme eşşem ölme yakında raba bize bincek

Kadir07 Şubat 2011

yüksek vergilerden bıkmayan mı var ki ? Zar zor, kredi çekerek araba alıyorsun mazotu parçaları falan derken birde arabanın 3 te 1 biri kadar vergi çıkıyor

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Chiptuning nedir?

Chiptuning nedir? 28 Haziran 2014

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır