Chiptuning nedir?

Ana Sayfa » Otomobil » Chiptuning nedir?
Chiptuning nedir?

Chiptuning nedir?
Chiptuning; yeni nesil motorlu araçlarda, motorun bir beyin (ECU) tarafından yönetilmesine olanak sağlayan ve araca özel yazılım vasıtasıyla, mekanik imkanlar çerçevesinde araca beygir ve tork artırımı sağlayan sistemdir.

Bu sistem, araç firmalarının farklı motor çeşidi üretmek amacıyla yaptıkları, müşterilere aynı aracı farklı motor seçenekleri, farklı fiyatlarla sunmak amacıyla yaptıkları bir nevi pazarlama stratejisidir. Otomobil markalarının, motor farklılıklarından kaynaklanan bu değişikliği oldukça yüksek fiyat farklarıyla sunmalarının yanında, piyasada oldukça uygun fiyata sunan sağlam ve köklü firmalarda bulunmaktadır. Ancak bu işlemi dışarıda yaptırırken oldukça dikkatli olmanızda fayda var.

Chiptuning motora zararlı mıdır?
Bir önceki paragrafta kullanmış olduğumuz cümleyi yabana atmaz ve bu işlemi yaptıracağınız firmayı seçerken oldukça titiz davranırsanız sistemin araca hiç bir zararı olmaz. Aksine faydasını ve bu faydanın etkilerini hissedersiniz. Çünkü aynı işlemi otomobil yetkili servisleri de gerçekleştirmektedir ancak tek bir farkla! İşi sağlam yapan firmalar orjinal yazılımlar ve yılların verdiği tecrübe ile bu işi yaparken bir çok merdiven altı firma çakma yazılımlarla işi götürmeye çalışmaktadır.

Bu sistem aracın mekanik kapasitesi dahilinde her araç marka ve modeli için ayrı ayrı ve özel olarak yapılmaktadır. Bir aracın yazılımı aynı marka ve model dahi olsa başka bir araca atıldığında oldukça farklı olumsuz etkileri ile size geri dönüş yapabilmektedir. Bu sebeple ki “ucuz etin suyu kara olur” ata sözünü yabana atmayıp, işi uzmanına yaptırmanızı tavsiye ederiz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Chiptuning nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır