Arabanın radyatörüne neden su koyarız?

Ana Sayfa » Otomobil » Arabanın radyatörüne neden su koyarız?
Arabanın radyatörüne neden su koyarız?

Radyatördeki su devir daim yaparak ısınan motor parçalarının soğumasına yardımcı olur. Zamanla bu su miktarı azalır. İşte bu yüzden belirli aralıklarla radyatöre su ilave ederiz.

Araba çalıştıktan sonra motor parçalarının sürtünmesi, ateşlemeler ve kıvılcımlar nedeniyle motor sıcaklığı yükselir. Bu sıcaklığı düşürmek ve belirli bir seviyede tutmak için arabanın su soğutma sistemi devreye girer. İşte bu su radyatöre koyduğumuz sudur. Motor içinde dolaşan soğuk su, parçaların ısınmamasını ve motor sıcaklığının belirli bir seviyede kalmasını sağlar. Bu sayede motor ve parçalarının zarar görmesi engellenmiş olur.

Arabanın hızlanmasıyla oluşan soğuk hava bir pervane ile daha da güçlendirilerek radyatöre ulaştırılır. Bu sayede radyatördeki suyunun soğuması sağlanır.

Radyatöre su koyarken motorun sıcak olmaması gerekir. Aski halde radyatör sisteminde çatlaklar meydana gelebilir. Ayrıca kireçten arındırılmış yumuşak su konulması en idealidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Arabanın radyatörüne neden su koyarız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

modifiye ustası29 Eylül 2010

Radyatöre neden su koyulur konusunda okuduğum en kısa ve net bir yazı bu, fakat şunu da bilmenizi isterim, günümüz teknolojisi artık radyatöre su konma konusunda da yenilikler getireceğe benziyor, bu durum ortadan kalkabilir

fatihcam30 Eylül 2010

İnsanlar nasıl susuz yaşayamazsa araçların elbet suya ihtiyaçları vardır.

kullanıcı01 Ekim 2010

Bilgi için tesekkürler. Şuna dikkat etmeliyizki araba haralet yaptığında kesinlikle radyatör kapağını dikkatli bir şekilde açmalıyız. Aracın haralet yaptığından dolayı su kaynamis olup kapagı dikkatsiz bir sekilde açıldıgında kötü sonuçlar yaratabiliyor.

Alparslan04 Şubat 2018

Yolda gidiyordum araba hararet yaptı su koydum su gene boşandı fakat hava baya sogudu ve motorda ısınmadı o kdr susuz gitsem bi sorun yaşarmıyım

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Chiptuning nedir?

Chiptuning nedir? 28 Haziran 2014

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır