Eurovision nedir?

Ana Sayfa » Müzik » Eurovision nedir?
Eurovision nedir?

Türkiye’nin Eurovision Geçmişi

Türkiye her ne kadar günümüzde yarışmaya katılmaktan vazgeçmiş olsa da aslında başlangıcından bugüne uzun seneler çeşitli şarkılar Eurovision mücadelesini sürdürmüştür. İlk kez 1975 yılında Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika” şarkısı ile katılan Türkiye uzun bir süre alt sıralarda yer almış ve dereceye girememiştir. 1979 yılında yarışmanın Kudüs’te düzenlenmesi nedeniyle yarışmadan çekilen Türkiye, dil konusunda esnekliğin getirilmesi ile birlikte ilk üçe girmeyi başarır. Önce 1997 yılında Şebnem Paker’in “Dinle” şarkısı üçüncü olurken ilk zafer ise 2003’te yaşanır. Bu yıl Sertap Erener’in “Everyway That I Can” adlı şarkısı birinci gelerek ondan sonraki yıl Türkiye yarışmaya ev sahipliği yapma hakkını kazandı.

Türkiye’de gerçekleşen yarışmada Athena “For Real” şarkısı ile yer aldı. Bu şarkıyı 2007 yılında Kenan Doğulu’nun seslendirdiği “Shake It Up Şekerim”, 2008’de Mor ve Ötesi’nin “Deli”, 2009 yılında Hadise’nin “Düm Tek Tek” şarkıları izledi. Yarışmaya 2010 yılında Manga katıldı ve “We Could Be the Same” adlı şarkıyı söyledi. En son can Bonomo’nun şarkısı “Love Me Back” şarkısı ile yedinci olan Türkiye 2013’te kurallarda değişiklik yapılmasını gerekçe göstererek yarışmadan çekilmiştir. Üç yıl boyunca yarışmayı protesto edip şarkı göndermeyen Türkiye 2016 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışması’na katılma kararı almıştır. Yarışmada bugüne kadar ülkemizi Nilüfer, Candan Erçetin, MFÖ, yüksek Sadakat, Demet Sağıroğlu, Tuba Önal, Reyhan Karaca gibi isimler de temsil etmiş olup bunlardan bazıları ününe yarışma sayesinde sahip olmuş ve herkes tarafından tanınır hale gelmiştir.

 

Eurovision, Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) her yıl düzenlemiş olduğu, Avrupa ülkeleri ve bunlar dışında bazı ülkelerin de yer aldığı, dünyaca ünlü ve uzun süreli bir şarkı yarışmasıdır. Bu yarışmaya her yıl farklı bir ülke ev sahipliği yamaktadır.

Eurovision, ilk olarak 24 mayıs 1956 yılında İsviçre’nin Lugano kentinde düzenlenmiştir. Asıl amacı Avrupa ülkelerinin kültür anlamında birbirleri kaynaşmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra kültürlerin yarıştırdığı bir platform olarak da nitelendirilmektedir.

Eurovision şarkı yarışmasını 1956 yılından buyana 7 birincilikle en çok kazanan ülke İrlanda’dır. Türkiye ise 2003 yılında Sertap Erener ile ilk birinciliğini elde etmiştir. Eurovision şarkı yarışmasına en çok ev sahipliği yapan ülke İngiltere’dir. 5 birinciliği ile bugüne kadar 8 kez ev sahipliği yapmıştır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Eurovision nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Nagihan Birgen29 Eylül 2010

Sertap erener birinci olmalıydı.Performansını çok beğenmiştm.Şarkısı da gerçekten çok güzeldi.Umarım bundan sonraki yarışmalarda birinci gelebiliriz.

bü$ra01 Ekim 2010

Birincililik hasreti çekiyoruz resmen 😀 2011 de biz oluruz birinci kesin. Hadi türkiyem.. 😀

Mesut Özkan05 Aralık 2010

İnşallah bir gün bizde 1 inci oluruz “(29)”

Zafer21 Mart 2011

Umarım bu sene Tarkan kazanır.

yağmur kaplan19 Nisan 2011

sertap erener süperdi çok başarılıydı

ece kars21 Nisan 2011

İnşallah bu yıl grup 84 katılır.Müziklerine bayılıyorum.

Esra23 Ağustos 2011

Evet Sertap Erener, 2003 yılında 1.liği kazanmıştır ve bunu da bileğinin hakkıyla kazanmıştır. Hadisenin 4.lüğü söz konusu bile olamaz çünkü berbat bir sesti. Hadiseden sonra maNga oldu ve bence maNga 1.liği herkesten çok hak etmişti fakat 2. oldu. Yinede ülkemizi başarı ile temsil etti. Bu yıl yüksek sadakat “yüksek” bir yanlıştı.. Evet yüksek sadakatta birinciydik fakat sondan birinci.

su01 Eylül 2011

sertap erener’in gerçekten muhteşem bir sesi var, bu yüzden türkiye ondan çok şey bekliyordu.ve beklenen oldu :sertap erener ve türkiye 1.

nazlı kars01 Ocak 2012

bence hadise bizi pek iyi temsil edemedi srtap erenermuhteşemdi zaten

hazal28 Mart 2012

Sertap erener 1. olduğu için ülkemiz şuan avrupa ülkeleri tarafından tanılıyor.Sertap erenerden başka kimsenin birinci olabileceğine inanmıyorum…

hamiyet mermer29 Nisan 2012

ben inanıyorum can bonomo da çok güzel söylüyor o da birinci olabilir tabi birinci olsa bile ilk beşe girer diye düşünüyorum

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Caz nedir?

Caz nedir? 16 Ağustos 2010

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır