Caz nedir?

Ana Sayfa » Müzik » Caz nedir?
Caz nedir?

Caz, kökeni Afrika olan ancak Amerika’da gelişme gösteren bir müzik türüdür. Zencilerin müziği olarak bilinen caz, birkaç müzik türünün bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İngilizce “Jazz” olarak ifade edilir. Cazın temel özelliklerinden biri ritmidir.

Caz melodisi Afrika ve Avrupa müziğini bir araya getirir. Bunlar armoni ve emprovizasyondur. Armoni daha çok Avrupa’dan gelir. Emprovizasyon ise doğaçlama yoluyla çalınma şeklidir. Zira caz parçalarının çoğu doğaçlama yoluyla çalınır.

Cazın gelişimindeki önemli adımlar New Orleans’daki müzisyenler tarafından 1880’li yılların başında atılmıştır. Bazen Dixieland adı da verilen New Orleans cazı, blues ve siyah dini müziğin ruhunu taşır. Kesik tempolu zenci müziği ve Avrupa folk müziğinin de ezgilerini içermektedir. Caz, yalnızca geçmişte değil günümüzde de çok sevilen ve dinlenen müzik türlerindendir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Caz nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Yunus VURAL29 Eylül 2010

Gerçekten insanın içini rahatlatan bir müzik türü. Arada olsa da dinlerim. Teşekürler bilgi için.

jazzmert29 Eylül 2010

Jazz müziğinin ustası Kerem Görsev’i mutlaka ama mutlaka dinlemenizi istiyorum. Hani hep alışmışız profesyonel müziklerde dinlediğimiz kişiler hep yabancı oluyor. Bence jazz müziği kerem görsev hocamızdan dinleyin

ahmetkıvrak30 Eylül 2010

Birkaç kere caz dinledim de pek sevemedim.herkes dinlendirici falan diyor ben pek dinlenmedim.Trance şarkılar olsun koparak dinleniyorum. 😀

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Eurovision nedir?

Eurovision nedir? 20 Ağustos 2010

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır