Steve jobs kimdir?

Ana Sayfa » Kim Kimdir » Steve jobs kimdir?
Steve jobs kimdir?

24 Şubat 1955 yılında Suriye asıllı bir babanın ve Amerika asıllı bir annenin oğlu olarak Dünya’ya gözünü açan Steve Jobs, San Francisco’da yaşayan Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık olarak verildi. Evlatlık olması sebebiyle çocukluk yıllarında gerçek anne ve babasıyla ilgili sorulara maruz kalıyordu. Ancak Jobs bu sorulara alışmıştı. Önemli olanın gerçek anne ve babanın yanında yaşamak değil, sıcak bir aile ortamında  yaşamak olduğunu çok iyi biliyordu.

Steve Jobs, çocukluk yıllarında hiperaktif bir yapıya sahipti. 17 yaşında Homestead lisesini bitirdi ve ardından Reed üniversitesine başladı. Jobs, ailesinin tüm bütçesini kendisi ve okul masrafları için harcadığının farkına varınca üniversiteyi terk etti. O yıllarda adaşı Steve Wozniak ile tanıştı. Aralarında yaptıkları fikir alışverişi sonucu bazı çalışmaları oldu. Daha sonra birlikte bir atari şirketinde çalışmaya başladılar. 1976 yılında ise iki adaş Jobs ailesinin garajında Apple şirketini kurdu. İlk üretimleri de bir masaüstü bilgisayarı oldu. Bu bilgisayarın ismini de Apple koydular. Çalışmalarını hız kesmeden sürdüren ikili, 1977 yılında Apple 2’yi piyasaya sürdü. 1980 yılının başlarında ise halka açıldılar. 1984 yılında ilk grafik kullanıcı arayüzlü bilgisayar olan Macintosh’u piyasaya sürdüler. Bu başarının üstünden çok geçmeden Steve Jobs şirketten atıldı. Bunun üzerine Jobs, kendi adına bir bilgisayar şirketi kurdu ve çok geçmeden 1986 yılında Edwin Catmull ile birlikte Pixar adında bir animasyon şirketi kurdu. Büyük başarılara imza atan ikilinin şirketi, 1996 yılında Apple tarafından 402 milyon dolara satın alındı ve Steve Jobs tekrar Apple bünyesine katıldı.

1996 yılından sonra daha da güçlenen Apple şirketi, yeni ürün ve yazılımlarıyla her geçen gün daha başarılı işler çıkardı. iPhone, iPod ve iPad gibi ürünlerin tanıtımını yapan Steve Jobs, bu süreç içerisinde kendini tüm Dünya’ya sevdirdi. Kansere karşı verdiği mücadeleyi 5 Ekim 2011 günü kaybetti ve 56 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Steve Jops Neden Öldü?

Teknoloji dünyasında önemli bir yere sahip olan Steve Jops’un ölümü aslında uzun süre beklenen bir olay olmuştu. Çünkü 7 yıldır pankreas kanseri ile savaştığı bilinen Jops’un durumunun kritik olduğu söylenenler arasındaydı. İlk olarak kanser teşhisi 2001 yılında oldu ve bu teşhisin ardından Jops ameliyat olarak tekrar işinin başına dönebildi. Fakat bu iyileşme sürecinde bu sefer de kanser karaciğere sıçradı ve Jops karaciğer nakli olmak zorunda kaldı. Jops bu arada alternatif tıbba da yönelerek çeşitli yöntemler deneyerek bu hastalıktan kurtulmaya çalıştı. Doktorların açıklamalarına göre bu çalışmalar hastalığın ilerlemesine ve zamanında tedavi edilememesine yol açtı. Bu süre zarfında kanser hızlı bir ilerleme gösterdi. Kanser türleri arasında en ölümcüllerinden birisi olan pankreas kanseri yine tekrar eden, inatçı bir hastalık olarak da bilinmektedir. Steve Jops’taki kanser ise bir tümör kaynaklıydı ve erken teşhiste tedavi şansı bulunuyordu.

Steve Jops Niçin Önemli Bir Kişidir?

Steve Jops yaptığı yeniliklerle teknoloji dünyasında bir çığır açmıştı. Her şeyden önce o, insanlara kolaylığı ve pratikliği getirdi. Geliştirdiği telefon markasının yanında tüm dünyayı tablet bilgisayarlarla tanıştırması bile başlı başına çok önemlidir. Onun ortaya koyduğu çalımalar daha sonrakilerin bir başlangıcı niteliğinde olup insanların bakış açılarını genişletmelerini sağlamıştır. Şimdi herkesin elinde olan İpadler müziği küçücük bir cihaza yerleştirmenizi sağlarken, şu an kullandığımız internet ve daha birçok teknolojik kolaylık onun açtığı yol sayesinde bizlere ulaşmaktadır.

4.43 avg. rating (86% score) - 7 votes

Steve jobs kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Databankasi06 Ekim 2011

Üzücü..

ayhan bartuli09 Ekim 2011

böyle insanların ölmesi üzücü böyle insanlar gittikçe azalıyor allahtan rahmet eyleyelim

ali18 Şubat 2016

aminnn

Kıyas10 Ekim 2011

Sadece medyanın önümüze sundukları, sindirmemizi sağladıkları şeyler ile bir adamın arkasından üzülmemek gerek bence… bu adamı gözünüzde büyütmeyin! asıl adam gibi adamın arkasından üzülmek gerek (http://tr.wikipedia.org/wiki/Steve_Wozniak) o da yaşıyor henüz.. Ayrıca izlemeyenler için şiddetle; Pirates of silicon valley’i öneririm…

DeSSaS15 Ekim 2011

Böyle İnsanların Ölmesi Üzücü 🙁

neden?16 Ekim 2011

steve jobsu neden şirketten kovdular?

kerem özden/karim16 Ekim 2011

böyle kişilerin ölmesi teknolojiye büyük etkisi oluyo allah rahmet eylesin,

mehmet akif03 Kasım 2011

o bir dehaydı 🙂

kartalca12 Kasım 2011

üzücü bir hayatı varmışşş

seb V€TT€L04 Aralık 2011

Boyle iyi birinin olumu einstain’in olumu gibidir allah rahmet eylesin


Via MebApp.com

style05 Aralık 2011

adam deha bilgin ölmesi çok üzücü olmuş ruhu şad mekanı cennet ola
EL FATİHA

Ceren Eğilmez18 Aralık 2011

öödevim için işime yaradı saolun biraz daha yaşasaymış neler yaparmış kim bilir?

sfenks08 Ocak 2012

adam en büyük üstadlardan biri üşüyoruz steve reyiz.. 🙁

Timur145312 Mart 2012

Ne cikarsa yahudilerden cikiyor nedense gercekdende üstün irk bunkar akil ve is yonunden 😉

bahar15 Mart 2012

yasamasi gerekenler yasamiyor malesef bu dunyada :3

meryem18 Ağustos 2013

ilginç fikirler ilginç kişilerden ortaya çıkar

gizem bardak04 Aralık 2014

çok güzel ve üzüntülü durum

daFdszbhsrdnj12 Ocak 2015

neden şirketten atıldı diye soruyor ve cevabıma kesin bir yanıt bekliyorum

zeki kiz11 Şubat 2015

geçmişe bak ya onun yerinde olmak istemezdim

fransbordo18 Nisan 2015

adam dışarda çıplak ayakla geziyormuş

ben sen23 Aralık 2015

herkez nekadar milyoner oldunu soylememeli

misafir02 Mayıs 2017

hiç beğenmedim çok uzun siteniz rezalat

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir? 23 Şubat 2018

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Atilla İlhan Kimdir?

Atilla İlhan Kimdir? 21 Şubat 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır