Necip Fazıl Kısakürek kimdir?

Ana Sayfa » Kim Kimdir » Necip Fazıl Kısakürek kimdir?
Necip Fazıl Kısakürek kimdir?

Necip Fazıl Kısakürek 1904 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam ismi Ahmet Necip Fazıl Kısakürek’tir. İlköğreniminde disiplinsiz tavırları nedeniyle birçok okul değiştiren Necip Fazıl Bahriye Mektebi’ni bitirdikten sonra Darülfünun Felsefe Bölümü’nden 1924 yılında mezun olmuştur. Bu tarihten itibaren şiirler yazmaya başlayan Necip Fazıl için asıl hedef yazar olmaktı. Aldığı burs ile Fransa’ya giden Necip Fazıl ülkeye döndükten sonra müfettişlik görevinde bulunmuştur. 1942 yılında memurluktan ayrılan Necip Fazıl bu tarihten itibaren tüm zamanını yazarlığa ayırmıştır.

Necip Fazıl Kısakürek için hayatının en önemli dönüm noktası 1934 yılında Nakşibendi şeyhi Abdülhakim Arvasi ile tanışması olmuştur. Arvasi ile sık sık bir araya gelen Necip Fazıl onun düşüncelerinden oldukça etkilenmişti. Bu noktadan sonra tasavvufi düşünce ile hareket eden Necip Fazıl bu noktadan sonra bir daha eskisi gibi yaşamayacağını söylemiş ve bu doğrultuda hareket etmiştir. Necip Fazıl’ın eserlerinde artık siyasi düşüncesinin de izleri görülmeye başlamıştır. 1943 yılından itibaren gözü kapalı modernleşmeye karşı çıktığını ifade eden Necip Fazıl bu dönemde Büyük Doğu dergisini yayınlamaya başlamıştır.

Necip Fazıl Kısakürek 1951 yılından itibaren hakkında açılan davalar sonucu çeşitli sürelerle hapis yatmaya başlamıştır. Çeşitli davalardan dolayı 2 yılı aşkın bir süre hapiste yatan Necip Fazıl hapisten çıktıktan sonra yazarlığa devam etmiştir. 1973 yılında Hacca giden yazar 25 Mayıs 1883 yılında hayatını kaybetmiştir.

Necip Fazıl Kısakürek Eserleri
Necip Fazıl Kısakürek’in Kaldırımlar, Örümcek Ağı, Sonsuzluk Kervanı, Çile, Şiirlerim, Esselam isminde şiir kitapları mevcuttur. Yazarın Tohum, Künye, Sabır Taşı, Ulu Hakan Abdülhamit, Yunus Emre ve bunlar gibi birçok oyun eseri mevcuttur. Ayrıca Aynadaki Yalan ve Kafa Kağıdı isminde romanları bulunan Necip Fazıl’ın birçok hatıra ve hikaye tarzında eserleri de mevcuttur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Necip Fazıl Kısakürek kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir? 23 Şubat 2018

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Atilla İlhan Kimdir?

Atilla İlhan Kimdir? 21 Şubat 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır