İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nazım Hikmet kimdir?

1902- 1963 yılları arasında yaşayan ve halk dilinde “Romantik Komünist ve Romantik Devrimci” olarak bilinen Nazım Hikmet Ran’ı bilenler “Nazım Hikmet” olarak bilirler. Siyasi görüşü yüzünden defalarca yargılanan ve hapse atılan Nazım Hikmet’in hayatının büyük bir bölümü sürgünde geçmiştir. Nazım Hikmet’in yazdığı Şiirler yaklaşık olarak 50 dile çevrilmiştir ve ülke, dünya çapında büyük ödüller almıştır.

Kullandığı Diğer Adlar: ( Bu İsimleri Yasaklı Olduğu Zamanlarda Kullanmıştır)
• Orhan Selim(İt Ürür Kervan Yürür)
• Ahmet Oğuz
• Mümtaz Osman
• Ercüment Er

Ülkemizde serbest nazım ölçüsünü kullanan ilk yazardır. Çağdaş Türk şiirini eserlerinden kullanan en iyi örnektir. Nazım Hikmet, dünya çapında tanınan, onlarca ödül alan ve 20. Yüzyılın en gözde şairleri arasında sayılır. Bazı şiirleri yasaklanan ve çoğu yazdığından dolayı ülkenin birçok cezaevinde toplamda 12 seneden fazla hapis yatmıştır. Ayrı ayrı konulardan olmak üzere toplamda 11 davadan yargılanmıştır. 1951 yılında Türk vatandaşlığı iptal edilen Nazım Hikmet’in ölümünden yaklaşık olarak 45 yıl sonra bu karar iptal edildi, yeniden Türk vatandaşı sayıldı. Mezarı şu anda Moskova’da bulunmaktadır.

İlk şiiri olan “Feryadı Vatan”ı 11 yaşlarındayken yazdı. Şiiri yazdığı yaşta ortaokula başladı. Ailesiyle beraber bulunduğu bir ortamda denizcilere itafen yazdığı bir şiiri okuyunca cemal paşa onu bahriye mektebinde yolladı. Zaman içerisinde diğer şiirleriyle de ünlendi. Çoğu zaman zorluk çekse de bu güne kadar ki en iyi yazarlar arasında sayılmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.