Mehmet H. Doğan kimdir?

Ana Sayfa » Kim Kimdir » Mehmet H. Doğan kimdir?
Mehmet H. Doğan kimdir?

28 Haziran 1931 yılında Adana’da doğan Türk edebiyatımızın en önemli eleştirmenlerindendir. Kendisi Harp Okulunu bitirmiştir ve asıl mesleği pilotluktur. 1953 yılında Uçuş Okulu’nu bitirdikten sonra mektepli olduğu pilotluk mesleğini 1951 – 57 yılları arasında Türk Hava Kuvvetlerinde yapmıştır. Daha sonra edebiyata olan aşkı ağır basarak bizim bildiğimiz tanıdığımız Mehmet H.Doğan olmuştur.

Bu arada küçük bir dipnot geçmek de gerekir ; Mehmet H.Doğan’ın asıl adında “H” yoktur. O , Mehmet Doğan diye bir yazar peyda olunca onunla karıştırılmak için adına “H.” ibaresini eklemiştir.

1959 yılında Amerika’da İngilizce Öğretmeliği eğitimi alan Mehmet H. Doğan yine Hava Kuvvetleri bünyesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Aynı yerde 1977 yılında emekliye ayrılarak kendini büsbütün edebiyata verdi.

Mehmet H.Doğan edebiyata 1945 yılından itibaren başladı. Önceleri eleştirmek için değil eleştirilmek için yazardı; yani bir edebiyatçı, romancı ve şairdi. İlk şiirleri hatırı sayılır edebiyat dergilerinde yayınlandı. Daha sonra yabancı dillerinden de faydalanarak çeviriler yapmaya başladı .İngilizce ve Fransızcadan 30’dan fazla şiir çevirisi yaptı. Bu çevirilerin yanı sıra şiir üzerine denemeler ve eleştiriler yazmaya başladı. Romanlarını da bu aralar yayına sürdü. İlk eleştiri kitabı Tekrarın Tekrarı ile TDK’den ödül kazandı. Umberto Eco gibi dev aydınların eselerini dilimize kazandıran aynı zamanda eleştiri anlamında edebiyatımızın mihenk taşlarından sayılan Mehmet H.Doğan, 17 Şubat İzmir’de 2008 yılında 70 yaşındayken vefat etti.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mehmet H. Doğan kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir? 23 Şubat 2018

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Atilla İlhan Kimdir?

Atilla İlhan Kimdir? 21 Şubat 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır