Isaac Newton Kimdir?

Ana Sayfa » Kim Kimdir » Isaac Newton Kimdir?
Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton, İngiltere’nin Woolsthrope kasabasında 4 Ocak 1643’te doğmuştur. Erken doğumla dünyaya gelen Newton’ın yaşama ihtimalinin zor olduğu düşünülüyordu. Yine de hayatta kalmayı başaran Newton, çocukluk döneminde yaşıtlarına göre oldukça zayıf ve çelimsiz bir fiziğe sahipti. Yaşıtlarıyla birlikte oyunlar oynayamadığı için oyuncaklarını kendi tasarlamaya başlamıştır. O dönem köyündeki insanları geceleri korkutmak amacıyla kandilli uçurtmalar yapmış ve daha küçük yaşta zekasını belli etmiştir.

İlk öğrenimi bölgedeki okullarda tamamlayan Isaac Newton’ı ilk keşfeden kişi dayısı William olmuştur. Yaşadıkları çiftliği yönetmesini isteyen Newton’ın annesini ikna eden yine dayısı William’dır. 1661 yılında Cambridge‘deki Trinity College‘a giren ve daha sonra Cambridge Üniversitesi’nde okuyan Newton, daha üniversiteye girmeden analitik geometri hakkında çok önemli 2 farklı buluş gerçekleştirmiştir.

Kendi adıyla anılan “Hareket Kanunları“nı açıklamak için yaklaşık 20 yıl beklemiştir. Bunun temel sebebi, yaptığı araştırmaların ve deneylerin eleştirilmesine tahammül edememesidir.  Yine bilim dünyasında ses getiren “Yerçekimi Genel Kanunu“nu da yayınlamak için yıllarca beklemiş ve araştırmalarını geliştirdikten sonra yayımlamıştır.

Isaac Newton insanlık tarihinde en iyi 3 matematikçiden biri olarak anılır. Bu şekilde anılmasına neden olan buluşları özellikle integral ve diferansiyel hesaplardır. Bu buluşları sayesinde bilim dünyasında çok önemli gelişmeler olmuş ve büyük buluşlar yapılabilmiştir.

Yaşadığı dönemde kıymet gören az sayıda bilim insanlarından biri olan Isaac Newton, Birleşik Krallık’tan “Sir” ünvanı da almıştır. 20 Mart 1727’de 85 yaşındayken Londra’da ölmüştür.

Isaac Newton’un buluşları:

Dışardan bir kuvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağı ve düzgün doğrusal hareketli bir cismin de düzgün doğrusal hareketini sürdüreceği yasası

Kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramı

Her etkinin ters yönde eşit bir tepki doğurması yasası

Yerçekimi Yasası

Optik Yasası ve Yansıtmalı teleskop

 

Başlıca eserleri:

Method of Fluxions (1671)

De Motu Corporum in Gyrum (1684)

Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)

Opticks (1704)

Arithmetica Universalis (1707)

An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754)

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Isaac Newton Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Atilla İlhan Kimdir?

Atilla İlhan Kimdir? 21 Şubat 2018

Nazım Hikmet kimdir?

Nazım Hikmet kimdir? 22 Ocak 2015

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır