Albert einstein kimdir?

Ana Sayfa » Kim Kimdir » Albert einstein kimdir?
Albert einstein kimdir?

Dünyaca ünlü bir fizikçi olan Albert Einstein, 1879 yılında Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya geldi. Babasının küçük bir elektrokimya fabrikası vardı. Annesi ise klasik müziğe meraklı bir ev hanımıydı. Çocukluk döneminde sıkıntılar yaşayan, içine kapalı ve okulu sevmeyen biri olan Einstein için ailesi endişeleniyordu ancak sanılanın aksine çok büyük bir biliminsanı oldu.

Albert Einstein, çocukluk dönemini Almanya’nın Münih şehrinde geçirdi ve ilkokula da bu şehirde başladı. Çok meraklı biriydi ve bu merakı her geçen gün artıyordu. Ancak okulu için hiçbir zaman merakı olmadı, okulu sevemedi. Zaten öğretmeni de tedavi görmesi gerektiğini her fırsatta ailesine söylüyordu. Einstein’in belirttiği gibi dehasının temelleri de zaten okulda atılmamıştı. Lise öğrenimini İsviçre’de tamamladı ve ardından 1896 yılında Zürih Politeknik Enstitüsü’ne girdi.

20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak kabul edilen Einstein, görelilik kuramını geliştirme, kuantum mekaniği, istatiksel mekanik ve kozmoloji alanında önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. 18 nisan 1955 yılında hayata veda eden  Albert Einstein, fizik alanında yaptığı çalışmalarla, dünyanın en büyük bilim adamlarından birisi olarak hala gururla anılmaktadır.

Albert Einstein’ın Buluşları

Dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en tanınan bilim adamlarından birisi olan Albert Einstein, kuantum mekaniği ve kozmoloji alanlarında önemli buluşlara imza atmıştır. Yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Fizik Ödülü’ne de layık görülen Einstein, yaptığı buluşlarla özellikle fizik sahasında kendisinden sonra da büyük atılımların gerçekleşmesini sağlamıştır. Einstein en fazla izafiyet teorisi ile tanınmaktadır. Bu teori sınırlı bağlılık, genel bağlılık ve genel bağlılık bölümlerinden oluşur. Özellikle atom fiziği ile ilgili çalışmaları daha sonradan farklı icatlara yol açarken atom bombası da bu teorinin bir ürünüdür.

Einstein Hakkında Bilinmeyenler

Einstein doğduğunda kafasının çok büyük olması ve şişmanlığı ailesini tedirgin etmiş; fakat doktorlar yaptıkları incelemelerde bunun normal olduğunu belirtmişlerdir.

Çocukluk dönemi oldukça zorlu geçen Einstein, 9 yaşına kadar tam olarak konuşamıyordu. Bu yüzden herkes onun zekâsında bir problemin olduğunu düşünüyordu.

Çocukluk döneminde babasının verdiği pusulayı incelemiş ve onun üzerinde çeşitli deneyler yapmıştır.

Üniversiteye giriş sınavında ilk seferde başarılı olamamış; bir yıl aranın ardından istediği okula girmiştir.

Einstein ilk evliliğini yaptığında karısına çok ilginç kurallar koymuş, aynı evin içinde bir perde olduğu halde yaşamış ve ondan gündelik rutinlerine dikkat etmesini istemiştir. Bu evlilik çok uzun sürmemiş olmasına rağmen bilim adamının 2 tane çocuğu olmuştur.

Almanya’da bilim adamlarına işkence yapılırken Einstein’in Atatürk’e gönderdiği bir mektup sayesinde bu bölgede yaşayan tüm bilim adamları Türkiye’ye gelmiş ve çalışmalarını ülkemizde sürdürmüştür.

Öldükten sonra Einstein’ın beyni çalınmıştır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Albert einstein kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ilhan03 Mart 2011

Ayın-şıtayn hakkında birşey duymuştum. Giydiği kıyafetlerin renkleri hep aynıymış. Çünkü beynini boş şeylerle doldurmamak için böyle yapıyormuş.

Suzan06 Mart 2011

Çok büyük bir fizikçiydi einstein. Hala derslerimizde ondan bahsederiz.

ergun dursun10 Mart 2011

HALEN GÜNÜMÜZDE DE BÖYE İÇİNE KAPANIK FAKAT ÇOK BAŞARILI İNSANLAR VAR…FAKAT BU KİŞİLERİN TOPLUM TARAFINDAN VEYA ÜST YETKİLİ İNSANLAR TARAFINDAN FARKEDİLMEYİŞİ VE ERİYİP GİTMESİ ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP…

kenocan13 Aralık 2011

ALLAH razı olsun kardeşim

nisa20 Aralık 2011

einstein ülkemiz için bir çok şey yapmıştır o saygıyla anılmalı…

elif kübra26 Aralık 2011

çok iyi bir yazı bana çok yardımcı oldu

maskofking11 Ocak 2012

bencede anılmalı onun çok büyük bir önemi var

mustafa maraşlıgil31 Ocak 2014

albert einstein normal bir insanla karşılaştırdıklarında albert einstein doğduğundan beri normal bir insan olmadığı tespit edilmiş

believe açelya28 Eylül 2014

çok güzel bilgiler verilmiştir.çok beğendim bravo.

believe açelya28 Eylül 2014

ben çok beğendim bravo.bravo bravo.

sedat15 Ekim 2014

bence einstein dünya için çok önemli şeyler yapmıştır önceden ona aklı geriye çalışan çocuk diyorlarmış …

özgesi kamalı25 Aralık 2014

Bence güzel bir yazı:)

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir? 23 Şubat 2018

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Atilla İlhan Kimdir?

Atilla İlhan Kimdir? 21 Şubat 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır